Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Kontyngent wykorzystany! Rosja kończy eksport zbóż na sezon 2019/20

Obrazek

Największy światowy eksporter pszenicy, aby chronić swoje rynki ustanowił limity eksportu pszenicy obowiązujące do końca czerwca 2020 r. W Rosji narastały obawy, że kryzys koronawirusa, który spowodował problemy z bezpieczeństwem żywności na całym świecie, dotknie także ten kraj.

dr Juliusz Urban27 kwietnia 2020, 13:10

Początkowo rynkowi eksperci spodziewali się, że ilościowe limity eksportowe ustanowione w Rosji zostaną zrealizowane do końca maja, potem te prognozy skorygowano i twierdzono, że będzie to połowa nadchodzącego miesiąca.

 

Jednak, jak poinformowało wczoraj Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej, ustanowiony dekretem rządu z dnia 31 marca 2020 r. kontyngent na eksport zbóż z Rosji w wysokości 7 milionów ton został już w pełni wykorzystany. Po wywozie całej zadeklarowanej w ramach niniejszej kwoty  ilości eksport zostanie wstrzymany do 1 lipca 2020 r. Federacyjny Urząd Celny tym samym zaprzestał wydawania nowych zgłoszeń do celów eksportowych. Ministerstwo rolnictwa nie określiło, kiedy może wyjść ostatnia partia ziarna zarezerwowana w ramach przyznanej kwoty.

W ciągu zaledwie niecałego miesiąca eksporterzy zarezerwowali cały 7. milionowy limit. Oprócz dużego popytu ze strony importerów słaby rubel sprawił, że ​​rosyjskie zboże było bardzo atrakcyjne. Według Dmitrija Ryłko, dyrektora generalnego Instytutu Badań Rynku Rolnego, jednym z powodów tak szybkiego osiągnięcia tego limitu jest to, że rywalizujący o przyznawane kwoty eksporterzy dosłownie rzucili się po dokumenty celne na przyszłe załadunki. 

Największy światowy eksporter wprowadził limity aby chronić swoje rynki, ponieważ kryzys koronawirusowy spowodował problemy z bezpieczeństwem żywności na całym świecie. Po raz pierwszy w takim kluczowym okresie, zainteresowane wzmożonym importem zbóż kraje, o mniej korzystnym bilansie produkcji do wewnętrznego zużycia, zostaną odcięte od nie wysychającego nigdy dotychczas rosyjskiego źródła pszenicy. Niektórzy kluczowi nabywcy spieszą się z jej importem.

– Ostatnio nastąpił wzrost aktywności importerów, w tym Turcji i Egiptu. Kupujący chcą uzupełnić zapasy, ponieważ rozumieją, że mogą nie mieć okazji zrobić tego później ­– mówił jeszcze parę dni temu Andrei Sizov dyrektor zarządzający SovEcon w Moskwie.


Jak twierdzą przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa, ograniczenie eksportu pomoże ustabilizować ceny i zaspokoi krajowe zapotrzebowanie na zboże i jego przetwory. Ponadto kolejnym środkiem mającym na celu ochronę rynków krajowych jest sprzedaż z zapasów państwowych, która pomogła utrzymać kontrolę lokalnych cen i utrzymać konkurencyjność eksportu.
Jednocześnie, według ministerstwa, ograniczenia nie wpłyną na osiągnięcie celów eksportu produktów rolnych zakładanych na 2020 rok.

Juliusz Urban    Fot. archiwum


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)