Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Ministrowie rolnictwa Polski i Niemiec o transporcie ukraińskiego zboża na światowe rynki

O tym jak pomóc Ukrainie walczącej z rosyjską agresją oraz jak zapewnić najlepszy transport ukraińskiego zboża na światowe rynki rozmawiali dzisiaj w Warszawie ministrowie rolnictwa Polski Hanryk Kowalczyk i Niemiec Cem Özdemir.

wk9 czerwca 2022, 14:31

W ministerstwie rolnictwa odbyło się dzisiaj pierwsze spotkanie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka oraz niemieckiego ministra wyżywienia i rolnictwa Cema Özdemira.

Jak pomóc Ukrainie?

- Spotkamy się w sytuacji bardzo trudnej dla rolnictwa i niepewnej jeżeli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe związanej z brutalną agresją Rosji na Ukrainę, niszczeniem zbiorów, kradzieżą zbóż i trudnościami eksportu zboża z portów Morza Czarnego – rozpoczął dzisiejszą konferencję prasową wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk

Minister wyżywienia i rolnictwa Niemiec Cem Özdemir powiedział, że potępia agresję Rosji na Ukrainę i zaoferował szeroką pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych eksportem zboża z Ukrainy. Zwrócił jednak przy tym uwagę, że każda trasa alternatywna jest drugim lub trzecim sposobem transportu, a najważniejszy pozostaje eksport poprzez porty.

- Proszę pamiętać, że Rosja kradnie zboże na Ukrainie. Jesteśmy tutaj tego samego zdania, że to będzie miało dramatyczne konsekwencje dla globalnego systemy wyżywienia. Powitaliśmy z zadowoleniem inicjatywę stworzenia korytarzy solidarnościowych, żeby wywozić zboże z Ukrainy to będzie pomoc dla zwalczenia głodu na świecie-  mówił Cem Özdemir.

Minister Cem Özdemir poinformował ponadto, że zaprosił ukraińskiego ministra rolnictwa na szczyt G7 w Stuttgarcie.

Jak wprowadzić Zielony Ład w warunkach wojny?

Ministrowie wymienili się uwagami dotyczącymi procesu uzgadniania z Komisją Europejską Planów Strategicznych oraz zasad wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.

- Ważna jest produkcja rolna zgodna z ochroną środowiska i ochroną klimatu ale ważny argument teraz to bezpieczeństwo żywnościowe – podkreślił minister H. Kowalczyk.

Ale zdaniem ministra rolnictwa Niemiec nie można w tym wszystkim zapominać o bioróżnorodności.

– Musimy mówić nie tylko o zapewnieniu wyżywienia dla całego globu, ale musimy pamiętać także o bioróżnorodności. Zapewnienie podstaw wyżywienia ma przyszłość – mówił niemiecki minister.

Co z importem z Ameryki Południowej?

Wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na wspólną opinię i podejście do żywności importowanej spoza Unii Europejskiej.

Znakowanie żywności jest bardzo ważne, gdyż muszą być zachowane warunki konkurencji dla europejskich rolników, a żywność spoza UE często produkowana jest bez wymogów obowiązujących w UE, a także na gruntach wylesionych – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.

Omówiono także zasady współpracy w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń oraz zasady wykorzystania rezerwy kryzysowej, która została zaproponowana przez Komisję Europejską. Szefowie resortów rolnictwa Polski i Niemiec wyrazili również chęć dalszych spotkań i rozmów o wzajemnej współpracy.

 wk

 Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)