Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

O eksporcie i bilansach zbożowych na III Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej

Obrazek
Krzysztof Gwiazda, Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego na naszej Giełdzie zaprezentował swoje przemyślenia na temat: „Eksport jako istotny czynnik wpływający na krajowe ceny zbóż.

Bilanse i przewidywania na sezon 2021/22”.

dr Juliusz Urban23 czerwca 2021, 10:50

Prezes Gwiazda za najistotniejsze wydarzenia rynku w tym sezonie uznał:

  • Historycznie rekordowy eksport zbóż z Polski
  • Ptasią grypę i jej konsekwencje
  • Załamanie w produkcji wieprzowiny
  • Pandemię i jej wpływ na branżę zbożową.


Ekspert, który przez wiele lat był bardzo aktywnym uczestnikiem rynku zbóż i rzepaku, zarządzając w rożnych międzynarodowych firmach zajmujących się krajowym handlem i eksportem, jeszcze przed zakończeniem bieżącego sezonu oszacował produkcję i eksport zbóż z Polski. W tym roku zdaniem Krzysztofa Gwiazdy musimy liczyć się z nieco mniejszymi niż ubiegłoroczne zbiorami zbóż, a także ze względu na powyższe i na większą konkurencję na międzynarodowym rynku, mniejszy może być eksport. Jednak jak podkreślił ekspert na ostateczne wnioski przyjdzie nam jeszcze poczekać dłużej.

  

Podsumowując ubiegłoroczną produkcję i przedstawiając autorskie bilanse zbóż, prezes Gwiazda zwrócił uwagę na bardzo duże zbiory żyta i na jego rekordowy eksport. W kończącym się sezonie zbiory żyta w Polsce wyniosły jego zdaniem 3,3 mln t, ale prawie połowa z tego wyjechała zagranicę, bo eksport w sezonie 2021/21 wyniósł aż 1,4 mln ton. Na nadchodzący sezon ekspert prognozuje prawie 20% spadek zbiorów żyta w Polsce (w porównaniu do roku ubiegłego), a eksport może być zdecydowanie niższy i powróci do „zaledwie” 600 tys. t.

Krzysztof Gwiazda zebrał najważniejsze powody tak dużego tegorocznego eksportu, z których za najistotniejsze uznał:

1. EU jest zwykle strukturalnym importerem kukurydzy (13-17 mln t rocznie)

2. Słaby był ubiegłoroczny zbiór kukurydzy na Ukrainie (poniżej 30 mln t)

3. Wystąpiła znaczna substytucyjność pszenicy paszowej, kukurydzy oraz pszenżyta, a przy odpowiedniej strukturze cenowej także żyta

4. Stałe było zapotrzebowanie na surowce do produkcji bioetanolu

5. Polskie zboża paszowe wywożone były statkami do Hiszpanii, Holandii, Niemiec czy   

Skandynawii – nie tylko eksport na kołach na rynek niemiecki.

 

Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego, w trakcie prezentacji wyartykułował swoje wątpliwości co do tego, co nas czeka w sezonie 2021/22. Sprowokował wszystkich do przemysleń na następujące pytania: Jaka produkcja będzie w Polsce? Czy pszenicy zbierzemy 12 mln t (+/–0,5 mln t), a kukurydzy 5 mln t (+/– 0,3 mln t)? Jaki będzie eksport z Polski? Czy pszenica wyjedzie w ilościach 3,7 mln t (+/– 0,3 mln t), kurydza – 1,35 mln t (+/– 0,25 mln t), a eksport żyta wyniesie 0,7 mln t (+/– 0,1 mln t)?

 

Po więcej szczegółów związanych z wystąpieniem Krzysztofa Gwiazdy, prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego i wystąpień innych ekspertów oraz przebiegu debat zbożowej i rzepakowej zapraszamy do filmowych relacji z III Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano-Zbożowej, które już wkrótce pojawia się na naszej stronie internetowej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom giełdy

Juliusz Urban


Rys.1. Produkcja zbóż w Polsce vs eksport (w tys. t) wg K. Gwiazdy

 Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)