Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Obniżki VAT i zawieszenie ceł przywozowych

Obrazek

Takie działania zmierzające do złagodzenia wpływu drożejących zbóż na międzynarodowych rynkach, na krajowe ceny żywności podejmują różne kraje.

dr Juliusz Urban27 grudnia 2020, 09:09

Informowaliśmy już o tym, że kontyngenty na eksport pszenicy, żyta, jęczmienia i kukurydzy w wysokości 17,5 mln ton ustaliła Rosja. W granicach kontyngentu cła na żyto, jęczmień i kukurydzę będą zerowe, natomiast na eksport pszenicy – wyniosą 25 euro za tonę.
Przyglądnijmy się jakie działania ograniczające wzrost cen żywności podejmują inne kraje.

Egipt zwalnia kluczowe towary rolne z VATJuż w listopadzie 2020 roku egipski rząd zatwierdził ustawę zwalniającą importerów z płacenia podatku VAT od kosztów transportu kluczowych towarów.Nowe prawo obejmuje między innymi 18 podstawowych artykułów spożywczych, takich jak pszenica, kukurydza, soja i cukier. Zwolnienia od opłat VAT począwszy od 18 listopada 2020 r. mają także zastosowanie w stosunku do usług przewozowych w transporcie morskim dla importowanych zbóż. Dlatego egipska agencja GASC, ogłaszając kolejne przetargi na dostawy zbóż, preferuje oferty z wyodrębnionymi kosztami frachtu morskiego.

Ukraina obniża Vat na surowce rolnicze
Także Ukraina widząc silne wzrosty cen krajowych, podjęła działania, by w czasach rosnących kosztów surowcowych ograniczyć uciążliwość rodzimym przetwórcom. Rada Najwyższa Ukrainy obniżyła stawkę VAT na niektóre rodzaje produktów rolnych z 20% do 14%. Jak podaje Interfax ustawa wprowadziła obniżoną stawkę VAT na takie produkty rolne jak pszenica, żyto, jęczmień, owies, kukurydza, soja, len, rzepak i słonecznik, a nawet buraki cukrowe. Na Ukrainie nie ma jednak na razie planów ograniczenia eksportu zbóż i roślin oleistych.

Turcja przedłuża bezcłowy import zbóż
W pierwszej połowie grudnia 2020 roku Turcja zaimportowała około 214 tys. t pszenicy z Morza Czarnego i 192 tys. t. z krajów Bałtyckich (Litwa i Łotwa). W drugiej połowie sezonu 2020/21 przewidywany jest dalszy wzrost dostaw, ponieważ Turecka Państwowa Rada Zbożowa (TMO) zakontraktowała już 400 tys. t pszenicy na dostawy od 8 do 25 stycznia 2021 r. TMO aktywnie kupuje pszenicę w bieżącym roku gospodarczym, aby ustabilizować ceny krajowe i wesprzeć lokalnych młynarzy.
Należy przypomnieć, że rząd turecki czasowo do końca 2020 r. zniósł cła na import pszenicy, jęczmienia i kukurydzy. Dotychczasowe cła w wysokości 45% na import pszenicy, 35% na import jęczmienia i 25% na import kukurydzy zastąpiła stawka zerowa. Obecnie okres bezcłowy na import pszenicy, jęczmienia i kukurydzy został przedłużony do 30 kwietnia 2021 r.

 

Juliusz Urban  Fot. BromberekPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)