Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Podaż podkopuje ceny - Rynkowy Serwis Spod Lady - 12.05.23 r.

Obrazek

Rolnicy gremialnie ruszyli ze swoimi zbożami do punktów skupu, ale tak duża podaż natychmiast prowadzi do spadków cen. Aktualny komentarz o bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku, przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.

dr Juliusz Urban12 maja 2023, 10:30

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są notowania rzepaku na Matifie?
  • jaki wyglądają kursy pszenicy?
  • co powoduje spadki cen rzepaku?
  • ile może kosztować rzepak w żniwa?
  • jakie informacje wywierają wpływ na notowania pszenicy?
  • co na krajowy rynku spowodowała duża podaż?
  • jaki mogą być ceny pszenicy z do nowych zbiorów?
  • jak kształtuje się kurs złotego w stosunku do euro i dolara?

Rzepak: uwaga skupiona na zbożach, rzepak w tle

Kursy rzepaku Matif

Wykresy notowań rzepaku


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Jak informują handlowcy i przetwórcy, rolnicy posiadający jeszcze stary rzepak obecnie nie sprzedają. Jeszcze niedawno ruch był nawet spory, ale teraz wyraźnie głowy i transporty właścicieli rzepaku zajmują w całości zboża. Można więc powiedzieć, że aktualne spadki notowań rzepaku i krajowych cen, jego posiadaczy nie bardzo dotyczą. Tylko czy perspektywy rozwoju sytuacji wynikają na korzyść decyzji o przetrzymaniu surowca do nowych zbiorów?

Czasem podejmuje się takie decyzje, z chęci uśrednienia ceny sprzedaży, ale moim zdaniem
tym razem jest to oszukiwanie samego siebie. Czasem trzeba zjeść tą żabę i szybko zapomnieć o porażce, by na chłodno oceniać dalsze decyzje handlowe. Tym bardziej, że nowy sezon szykuje się też ciekawy. UE zaimportowała już starego rzepaku ponad 6,7 mln t, 2 mln t więcej niż w porównywalnym okresie sezony 2021/22. Zbiory rzepaku w UE będą pod wpływem tylko nieznacznie niższych plonów, ale większych powierzchni, więc na plus. Na rynku sojowych Chiny wciąż grają na spadki, odmawiając realizacji kolejnych zakupów, więc nad rynkiem rzepakowym wciąż unosi się widmo kolejnych obniżek. 

Starsi rolnicy bardzo często korzystali z pewnej proporcji do wyceny rzepaku w stosunku do pszenicy i zwykło się mówić, że 1 tona rzepaku musi kosztować tyle co 2 tony pszenicy. To, po ile będzie rzepak, gdy pszenica zjeżdża już w wielu miejscach poniżej 800 zł/t?


Pszenica: podaż podkopuje ceny


Kursy pszenicy Matif

Wykresy notowań pszenicy Matif


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Pomimo, że jednodniowe spadki ceny pszenicy na Matifie są niewielkie, to w ciągu tygodnia pszenica na kontraktach wrześniowych straciła prawie 8 €/t. Do mniejszych zjazdów cen przyjdzie się nam przyzwyczaić na nowo, bo bazy są zdecydowanie już niższe. Aktualne kursy są takie jak zaraz po żniwach 2021 r. a więc przed dwoma laty. To jakie były wówczas w samym okresie zbiorów? A no, w lipcu spadły nawet poniżej 200 €/t. Czy to nas może niebawem czekać?

To zależy od bardzo wielu czynników, ale myślę, że tak. W sprawie korytarza zbożowego Turcja raczej nie pozwoli, by nie był on kontynuowany, choć coraz słabsza Rosja może chcieć się odgryźć na tym polu za wojenne porażki. Mniejsze zbiory pszenicy o 15 mln t, prognozowane przez FAO brzmią groźnie, ale tylko medialnie, bo i tak mamy do czynienie z prognozami 785 mln t, a więc drugich co do wielkości w światowej historii. Poprawiane są prognozy zbiorów na Ukrainie i to aż o prawie 10% do 16,3 mln t,

To wszystko, w połączeniu z zamkniętym w coraz bardziej, jak w gorącym tyglu, na krajowym rynku zbóż wywiera potężną presję na lokalne obniżki. Już dziś Internet  zaczyna krzyczeć, że gdzieś tam w Polsce pszenica jest po 660 zł/t. Lepiej wyglądałaby cena 666 zł, jako, o zgrozo znak szatana, ale ktoś już dziś postanowił, że będzie skupował jeszcze taniej. Tylko, czy nawet jeśli się nie zgodzimy ze scenariuszem spadków notowań na giełdzie do poniżej 200 euro, to krajowy rynek już dziś nie pokazuje nam szatańskich rogów? Przecież nawet, wysoka w stosunku do tego radykalnie niskiego przykładu, średnia cena aktualnie wyliczona na podstawie moich cotygodniowych rozmów w ponad 60. punktami skupu cena 866 zł/t (znowu te szóstki), podzielona na aktualny kurs euro 4,53 zł (patrz poniżej) już dziś daje 191 euro/t.
To czego możemy się spodziewać w żniwa? Tak jak w reklamie : ceny, ceny w dół!

 

Złoty silny jak przed wojną

Kursy walut NBP


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Nasza złotówka w ciągu tygodnia zaczynała już zmierzać w kierunku 4,51 w stosunku doi Euro i 4,11 do dolara, a więc kursów najkorzystniejszych od czasu wybuchu wojny w Ukrainie.

Ostatnie posiedzenie RPP dotyczące stóp procentowych nieco złotego osłabiło, ale nie sama decyzja, bo stopy pozostały bez zmian, troskę jedynie wzbudziła wypowiedź szefa rady i prezesa NBP, omawiająca inflację i tłumacząca, że niestety wysokie ceny pozostaną z mani zdecydowanie dłużej.


Komentarz z poprzedniego tygodnia przeczytasz tutaj!

Juliusz Urban Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)