Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Polska trzecim producentem owsa na świecie

Obrazek

Eksperci IGC, poza prognozami najważniejszych dla światowej gospodarki zbóż, pokusili się także o oszacowanie potencjalnych zbiorów owsa na nadchodzący sezon. Okazuje się, że trzecie miejsce w światowych rankingach przypada Polsce.

11 maja 2021, 14:26

W produkcji owsa na świecie od lat prym wiodą dwa kraje: Rosja i Kanada, których łączne zbiory stanowić będą 35% globalnej produkcji owsa. Kraje te rywalizując o prymat, naprzemiennie zajmują pierwszą i drugą lokatę.

W zbliżającym się wielkimi krokami sezonie 2021/22 obydwaj owsiani potentaci idą niemal łeb w łeb. Zdaniem Międzynarodowej Rady Zbożowej jak na razie nieznacznie prowadzi Rosja, która ma zebrać 4,33 mln t. Jednak przewaga Rosji nad kanadyjskim rywalem jest nieznaczna, bo wynosi zaledwie 30 tys. t.

 

Co w świetle doniesień o redukcjach zbiorów zbóż na rosyjskiej ziemi, w połączeniu z informacjami z Kanady, gdzie rodzimi statystycy spodziewają się prawie 8% redukcji zasiewów owsa, względem wieloletniej średniej, powoduje, że sprawę podziału dwóch pierwszych miejsc na owsianym globalnym podium uznać należy za otwartą. Redukcje zasiewów w Kanadzie spowodowane są niedostateczną wilgotnością gleby, dotykającą owsianych regionów w Ontario i Quebecu.  

 

W cieniu rywalizacji o prymat największego producenta, toczy się nie mniej zaciekła walka o 3 miejsce. O brązowy laur, zdaniem ekspertów Rady w nadchodzącym sezonie powalczy pięć krajów: Polska, Australia, Finlandia, Brazylia I Hiszpania. W tej grupie na czoło wysuwa się obecnie Polska, która ze zbiorami rzędu 1,33 mln t o 34 tys. wyprzedza Australię.

Nieco dalej za tymi dwoma krajami są Finlandia (1,15 mln t), Brazylia (1,09 mln t) i Hiszpania (1 mln t).
Szczególnie Hiszpania odczuć może niedobory owsa w nadchodzącym sezonie, bo jeszcze w latach 2018/19 była trzecim producentem owsa na świecie, a w kończącym sezonie zebrano tam tylko nieznacznie mniej niż w Polsce.

A przypominamy, że nasze ubiegłoroczne zbiory GUS szacuje na rekordowe 1,6 mln ton. Łatwo zauważyć, że eksperci IGC prognozując nadchodzące zbiory są nieco bardziej powściągliwi, co spowodowane jest bardzo chłodną wiosną. Okazuje się bowiem, że kwiecień w Polsce był najchłodniejszym w XXI wieku. Co ciekawe w nadchodzącym sezonie nasi zachodni sąsiedzi Niemcy zbiorą owsa prawie o połowę od nas mniej (720 tys. t).

 

Niestety zboże to traktowane jest przez rynek nieco po macoszemu i podczas, gdy ceny innych zbóż mocno wzrastały, o tyle oferty za owies już od bardzo długiego czasu zatrzymały się na 560–620 zł/t.

 
Zbiory owsa na świecie mln t


Juliusz Urban  Fot. archiwum taPWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)