Zarejestruj się i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
W tym tygodniu na krajowym rynku ceny zbóż są bez większych zmian.
Skupujący w swych ocenach są raczej zgodni, że trzeba wykorzystać chwilową podaż i kupować zamiast ją gasić.
– Rynek trochę się otworzył, coś tam się dzieje w skupie, bo ludzie potrzebują grosza przed świętami. Nie ma co na siłę obniżać cen i denerwować ludzi, bo i tak już większej podaży się nie wyzwoli, a na światowych rynkach znów widać odreagowanie w górę – mówi przedstawiciel firmy skupowej.
Pszenica na Matifie w tym tygodniu podrożała o 3 euro. Na czwartkowym zamknięciu (17.12.2020 r.) cena na marzec wynosi 207,25 euro/t. Wraz ze wzrostem na giełdach, pszenica w portach również lekko poszła do góry. W dostawach na styczeń 2021 r. ziarno o zawartości białka 12,5% jest wyceniane po 890–895 zł/t.
r e k l a m a
Eksport pszenicy z Polski trwa w najlepsze, choć eksporterzy zaczynają grudniowe dostawy przenosić na styczeń to już teraz Polska wskoczyła na czwarte miejsce w rankingu największych unijnych eksporterów. Z polskich portów od października, co miesiąc wypływa ok. 500 tys ton pszenicy. W okresie kończącym się 13.12 2020 r. wyeksportowaliśmy już 1,33 mln ton do krajów trzecich, wyprzedzają nas tylko Francuzi (3,05 mln t), Litwini (1,94 mln t) i Łotysze (1,6 mln t).
Polecany artykuł

Raport USDA: mniejsze zapasy, silniejszy handel

Pszenica jakościowa w mistrzowskiej uprawie

W krajowym skupie ceny pszenicy są stabilne. Pszenica konsumpcyjna jest skupowana przeważnie po 790–830 zł/t.
Pszenica paszowa również nie tanieje, wciąż jest skupowana najczęściej po 750–810 zł/t.
Stabilne w cenach jest również pszenżyto. Średnia cena wynosi 651 zł/t netto, a aktualne ceny skupu wahają się aż od 560 do 710 zł/t. Najczęściej oferowane poziomy to 620–690 zł/t. Na eksport pszenżyto poszło trochę do góry i kosztuje 745–760 zł/t.
Żyto znów drożeje, choć w tym tygodniu ruch cenowy jest bardzo nieznaczny. Młynarze narzekają na parametry żyta hybrydowego, które w tym roku jest kompletnie nieprzydatne na mąkę chlebową.
– Żyta wokół pełno, ale nie nadaje się na chleb. Hodowcy odmian zrobili nam wielką krzywdę hybrydami. Jak się już jakieś żyto o dobrych parametrach znajdzie, to ma za dużo sporyszu i znów mamy problem – mówi zmartwiony przedstawiciel firmy młynarskiej. W krajowym skupie żyto konsumpcyjne jest wyceniane po 530–600 zł/t. W portach żyto paszowe na eksport jest kupowane o 5 zł/t drożej niż przed tygodniem, eksporterzy proponują 625–630 zł/t.
Jęczmień również bardzo nieznacznie, ale o parę złotych podrożał. W kraju jest skupowany najczęściej po 620–680 zł/t.
Jeszcze ciągle mało jest ofert na kukurydzę suchą, ale ceny są stabilne. Kukurydza najczęściej jest kupowana w cenach 680–760 zł/t. W portach ceny pospadały i kukurydza z przeznaczeniem na eksport jest kontraktowana po 780–790 zł/t.
Ceny na punktach skupu zobaczysz tutaj!
Juliusz Urban Fot. archiwum taP
Widziałeś już nasze video "Pogotowie polowe: Choroby zaszalały w zbożach. Co dalej?"?
r e k l a m a
r e k l a m a