StoryEditor

Rynek zbóż: trudne decyzje w skupie. Pszenica w portach już po 1700 zł!

Ceny pszenicy na giełdach zaliczają niespotykane dotychczas wzrosty. Tak rynki światowe reagują na bestialską agresję Rosji na Ukrainę. Krajowy rynek jest jednak mocno rozregulowany, a rolnicy i skupujący każdego dnia muszą podejmować trudne decyzje.
03.03.2022., 12:03h

Ceny pszenicy na giełdzie Matif rosną każdego dnia i są to wzrosty po 10–25 euro/dzień. W czwartek (3.03.22 r.) kontrakty majowe zamknęły się na 366,25 euro/t. Wydaje się jednak że prawdziwy, nie objęty wojennymi, panicznymi reakcjami rynku obraz pokazują notowania wrześniowe, które przecież też historycznie wysokie, ale utrzymują się nieco powyżej granicy 300 euro/t. To takie poziomy mogłaby pokazywać pszenica, gdyby i oby, działania wojenne z jakichś to przyczyn zostały powstrzymane.

Na razie się jednak na to nie zanosi i rynki światowe szaleją. Świat, a zwłaszcza kraje, które bilans zbożowy mają ujemny obawiają się, że rosyjski napad spowoduje także u nich skutki wynikające z niemożności bieżącego uzupełniania zapasów i w efekcie widmo głodu.

Polska jest po zupełnie innej stronie, bo u nas mamy nadwyżkę zbóż, dlatego też Izba Zbożowo Paszowa wystosowała w tej sprawie stosowny komunikat, w którym zapewnia o bezpieczeństwie żywnościowym kraju. – Bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest niezagrożone – czytamy w komunikacie IZP. Eksperci krajowi nie mają jednak złudzeń, co do tego, że nie obędzie się bez reakcji naszego rynk...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 08:14