Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Rynek zbożowy pod wpływem suszy i dostępności surowca

Obrazek

O cenach zbóż w dalszym ciągu decyduje wzmożony eksport pszenicy i obawy o to, czy krajowi przetwórcy będą mieli co przerabiać do końca obecnego sezonu i jaki to będzie miało wpływ na ceny żywności.

dr Juliusz Urban24 kwietnia 2020, 12:44

Nakłada się na to coraz więcej sygnałów o panującej suszy w całej Europie, a nawet w Rosji. Te głosy powodują wstrzymywanie się ze sprzedażą przez gospodarstwa posiadające jeszcze w swych magazynach zboże. Jest to racjonalne zachowanie, bo w czasach kryzysu pieniądz traci na wartości, a żywność drożeje.

Ceny zbóż w światowym handlu wspierają w tym tygodniu informacje o szybko kończących się kontyngentach eksportowych Rosji, która może zakończyć swój  handel na międzynarodowym rynku zbożowym już w połowie maja. Pszenica na Matifie w poniedziałek podrożała aż o 5,50 euro i przekroczyła granicę 200 euro/t, dochodząc nawet do 204 euro/t. W czwartkowe (23.04.20 r.) popołudnie ceny spadły o 4 euro/t i tak pszenica na maj kosztuje 199,25 euro/t. Informacje o suszy powodują wzrosty cen pszenicy z nowych zbiorów, która drożeje i jest już tylko o 10 euro/t tańsza. A właśnie kluczowy dla naszego rynku eksportowego partner Arabia Saudyjska ogłosiła przetarg na zakup 655 tys. ton pszenicy z dostawą na lipiec i sierpień bieżącego roku. Dlatego ceny na krajowym rynku jeszcze poszły do góry.
 

Ceny w oferowane portach są także wyższe i kształtują się na poziomie 930–940 zł/t za pszenicę o zawartości 12,5% białka. Firmy, które zawarły kontrakty na niższych poziomach cenowych, przy uszczuplonej podaży mają problemy z zakupami i realizacją kontraktów. Tym samym zaczynają rywalizować pomiędzy sobą o towar, co jeszcze podkręca krajowe ceny.

Więcej elewatorów otwiera na powrót swoje skupy. Także państwowa spółka skupowa, po trwającym ponad miesiąc wcześniejszym rygorze zamkniętych bram spowodowanych pandemią, otworzyła w tym tygodniu niektóre swoje elewatory. Gospodarstwa, widząc wzrosty cen i jak w efekcie suszy coraz słabiej wyglądają zboża na polach, wstrzymują się jednak ze sprzedażą.

– Pszenica od dołu podsycha, redukując ze względu na brak wody krzewienie, a z góry jest przypalana nocnymi przymrozkami – mówi Adam Siklicki, prowadzący gospodarstwo rolne w Lisięcicach na Opolszczyźnie.

Wszystko to powoduje, że średnia cena skupu w całej Polsce dochodzi do 820 zł/t. Wyraźnie widać regionalizację, najwyższe ceny są oczywiście na północy kraju. Jednak najczęściej pszenica kupowana jest w cenach 780–860 zł/t. 

 

Pszenica paszowa także drożeje, bo firmy paszowe znacznie zredukowały w ostatnich tygodniach słabszego ruchu swoje zapasy. W całym kraju za paszówkę płaci się średnio 770 zł/t, ale ceny krajowe są bardzo różne od 750–850 zł/t i raczej by kupić jakąś rozsądną ilość trzeba kręcić się w granicach tej wyższej stawki.

 

Szybko drożeje pszenżyto, którego ceny wzrosły w ciągu tygodnia o 20 zł. Teraz jest najczęściej kupowane w cenach od 620 do 670 zł/t. Jednak niektóre wytwórnie pasz kupują pszenżyto już po 700 zł/t, a cena z dostawą do portu wynosi 720 zł/t.

 

Jęczmienia paszowego zaczyna brakować i następuje rywalizacja hodowców z firmami handlowymi i paszarniami. Obecnie jest on już kupowany w cenach 650–700 zł/t. 

Ceny żyta lekko drgnęły, ale i tak żyto kupowane jest tanio. Chociaż jest popyt i zainteresowanie żytem ze strony niemieckich firm spirytusowych, to eksport samochodowy jednak nie jest znaczny. Większość żyta zlokalizowana jest bowiem już dalej od granicy i dlatego wciąż jest ono kupowane w cenach 530–570 zł/t.

 

Kukurydza dalej drożeje i coraz częściej pojawiają się ceny ponad 700 zł/t. 
Jednak najczęściej kukurydzę kupuje się od 680 do 750 zł/t.
Słyszymy także o cenach kukurydzy po 760 zł/t z dostawą do portów, ale ostatnio jej eksport nieco przygasł, ze względu na wyższe ceny w krajowym skupie płacone bezpośrednio gospodarstwom przez firmy paszowe. Do żniw kukurydzianych jeszcze daleko, więc droga do cen 800 zł za tonę kukurydzy wydaje się otwarta.

 

Tutaj zobaczysz ceny skupu zbóż w całym kraju.


 Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban   Fot. SiklickaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)