Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Transport produktów rolnych z Ukrainy. W MRiRW obradował specjalny międzyresortowy zespół

Obrazek

Podczas pierwszego posiedzenia międzyresortowego zespołu ds. transportu produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy jego uczestnicy analizowali sytuację w zakresie możliwości transportu produktów rolnych i spożywczych z terytorium tego kraju.

Karol Pomeranek7 lipca 2022, 14:52

Członkowie zespołu omawiali problemy logistyczne w trzech głównych miejscach: na przejściach granicznych, w transporcie kolejowym i w portach.

Udrożnić przejścia graniczne

W ocenie uczestników, najpilniejsze jest dalsze usprawnienie przejść granicznych poprzez zwiększenie obsady lekarzy weterynarii, a także ewentualne budowanie tymczasowych magazynów na granicy z Ukrainą.

– Ważne jest udrożnienie transportu kolejowego dla 15 składów pociągów na bazie wózków, które mają Ukraińcy, tak aby można było bezpośrednio przewozić, w ukraińskich wagonach, zboże do portu w Gdańsku – mówił Henryk Kowalczyk, szef resortu rolnictwa i przewodniczący zespołu, dodając, że do tego trójmiejskiego portu jeździłyby także samochody.

Terminal o powierzchni 100 tys. ton

Podczas spotkania międzyresortowego zespołu ds. transportu produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy omawiano także możliwości urządzenia terminalu zbożowego o powierzchni magazynowej na ok. 100 tys. ton, co – w ocenie uczestników – pozwoliłoby na prowadzenie na dużą skalę eksportu zboża zarówno ukraińskiego, jak i polskiego.

Zboże w ocenie min. Kowalczyka jest newralgicznym produktem w przeciwdziałaniu wizji głodu w Afryce i krajach arabskich, stąd jesteśmy zobowiązani pomóc Ukrainie w eksporcie.

Przypomnijmy, że zespól ds. transportu produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy został powołany 23 czerwca  W jego skład wchodzą:

·      przewodniczący zespołu – minister właściwy do spraw rynków rolnych,

·      minister właściwy do spraw aktywów państwowych,

·      minister właściwy do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej,

·      minister właściwy do spraw gospodarki,

·      minister właściwy do spraw transportu,

·      minister właściwy do spraw wewnętrznych,

·      minister właściwy do spraw zagranicznych,

·      szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,

·      prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

 

kp
źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
fot.: MRiRWPicture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)