Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

W kraju ceny zbóż stabilne, ale rynki światowe niespokojne

Obrazek

Pomimo sporych ruchów na giełdach światowych ceny zbóż w krajowym skupie niewiele się zmieniły. Nieco niższe ceny proponują eksporterzy. Jednak spadki cen nie dotyczą kukurydzy, której żniwa wciąż przerywane są deszczami.

dr Juliusz Urban6 listopada 2020, 08:30

Rynek krajowy, który dotychczas żył pod dyktando eksporterów zaczyna lekko odreagowywać i wyrównują się różnice w ofertach zakupu proponowane przez różne firmy. Jednak wśród handlowców panuje niepokój związany z ewentualnymi konsekwencjami dalszych obostrzeń w ruchu. Już teraz trudno jest znaleźć chętnych na transport zboża do portów, bo kierowców coraz bardziej denerwują ciągłe kontrole i wydłużający się czas postoju. Na towar czekają jednak wciąż przypływające statki.

W handlu międzynarodowym wzmaga się konkurencja. Na rynku zbożowych eksporterów dominuje Rosja, gdzie ceny pszenicy po wcześniejszych wzrostach zaczęły ostatnio spadać. Eksport z Rosji niestety wspierany jest przez zmniejszenie potencjału eksportowego Unii Europejskiej o 12,9 mln ton i Ukrainy o 3,5 mln ton. Dodatkowym czynnikiem wspierającym ceny jest spodziewane wprowadzenie od 1 stycznia 2021 roku kwot eksportowych zbóż w Rosji.

Jednak, by dalej eksportować Rosja musiała nieco obniżyć oferty cenowe. Według centrum badawczego IKAR cena pszenicy o zawartości białka 12,5% pod koniec minionego tygodnia spadła do 251 USD/t (FOB) z 257 dolarów tydzień wcześniej. Z kolei centrum analityczne „Sovecom” odnotowało spadek o 2 dolary/t tygodniowo – do 253 USD/t (FOB). W najbliższej perspektywie handel zagraniczny zbożami i ich ceny w Rosji może wspierać planowane od początku 2021 r. wprowadzenie limitów eksportowych.

Tymczasem Rosyjski Związek Zbożowy podwyższył swoją prognozę, szacując tegoroczne zbiory pszenicy na 83,6 mln ton. Plony są o 7% wyższe niż w zeszłym roku. Rośnie również zdaniem ekspertów potencjał eksportowy pszenicy do 41–42 mln t. Do dnia 27.10. 2020 r. Rosja wyeksportowała już 20,7 mln ton zbóż, w tym 17,4 mln ton pszenicy. Najwięcej ziarna Rosjanie wyeksportowali do Turcji (3,96 mln t), drugi jest Egipt z zakupami 3,4 mln t, trzecim klientem stała się Arabia Saudyjska (1,7 mln t), a kolejnym Bangladesz (1,2 mln t).

 

Na europejskich giełdach, po zeszłotygodniowych spadkach ceny pszenicy na Matifie zaczynają znów zbliżać się do 210 euro/t.  W czwartek na zamknięciu giełdy pszenica w transakcjach na grudzień jest wyceniana po 209 euro/t, w kontraktach na marzec 207,75 euro/t.

Jednak na niższe ceny w eksporcie wpływa umacniająca się znacznie w ciągu tygodnia złotówka, której kurs wynosi już 4,52 zł/euro. 

W portach pszenica o min. 12,5% białka jest w cenach 900–905 zł/t, na „czternastkę" brak jest obecnie chętnych. 

 

W krajowym skupie ceny pszenicy praktycznie się nie zmieniły. Pszenica konsumpcyjna jest najczęściej kupowana po 780–830 zł/t. 

Ceny paszówki także praktycznie są bez zmian, jest ona wyceniana najczęściej po 750–800 zł/t. 

 
Najczęstsze ceny skupu pszenżyta kształtują się od 605 do 670 zł/t. W portach pszenżyto potaniało, ceny wynoszą 745–750 zł/t. Coraz bardziej powszechne są oferty z ceną wzrastającą o 5 zł/t miesięcznie, dające kupującemu pole manewru aż do marca.

Żyto w krajowym skupie jest wyceniane po 500–580 zł/t, natomiast w portach po 620–625 zł/t. Na dłuższe terminy realizacji można otrzymać 650 zł/t.

Wciąż utrzymuje się ograniczony zbyt na jęczmień paszowy i dlatego jest on skupowany najczęściej po w cenach 600–630 zł/t, choć sporo jest jeszcze ofert z „piątką” z przodu.

Ponieważ żniwa kukurydziane są wciąż spowalniane przez opady i w niektórych regionach nie mogą się na dobre rozkręcić, to kukurydza albo utrzymuje się stabilnie cenowo, albo nawet lekko drożeje. Na towar czekają statki przypływające po kukurydzę, o tę jednak na rynku jest trudno. W większości regionów postępy zbiorów nie przekraczają połowy, a na północy kraju są tereny, gdzie praktycznie zbiory kukurydzy się nie rozpoczęły. Słyszymy także głosy o tym, że wcześniejsze odmiany stojące jeszcze w polu zaczynają porastać w kolbach. Eh… kolejny raz natura niweczy trud rolnika.

Ceny na poziomie 450 zł/t nie są już czymś niezwykłym, wielu skupujących dotychczas taniej podniosło ceny. Za ziarno o 30% wilgotności najczęściej wciąż płaci się w granicach 450–500 zł/t. Kukurydza sucha jest kupowana najczęściej po 680–720 zł/t. Natomiast ceny w portach wzrosły ze względu na pilne załadunki statków i wynoszą aktualnie 830–840 zł/t. 


Tutaj zobaczysz ceny zbóż w punktach skupu!

Juliusz Urban  Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)