Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Chlewnie>

Pomagamy Wam zaprojektować chlewnię

Obrazek

"Chlewnia na miarę" to nasz cykl artykułów, w którym pokazujemy chcących rozwijać swoją produkcję świń rolników. Odwiedzamy ich gospodarstwa wraz ze specjalistami z tej branży i podpowiadamy możliwe rozwiązania wyposażenia chlewni. Tym razem byliśmy na Lubelszczyźnie u Małgorzaty i Karola Kropiwców.

Anna Kurek24 maja 2017, 06:00

Młode małżeństwo gospodaruje na ok. 30 ha zajmując się głównie hodowlą zarodową świń ras polskiej białej zwisłouchej, duroc oraz puławskiej. W sumie w stadzie podstwowym mają obecnie 80 macior. Ich hodowla jest praco- i czasochłonna ponieważ wszystkie budynki są na ściółce. Młody inwestor chce wybudować nową chlewnię na 200 loch w cyklu zamkniętym, która będzie w całości na rusztach.

– Rozwijać produkcję chciałem od zawsze – przyznaje Kropiwiec. – Jednak dopiero teraz udało się skompletować niezbędne do budowy dokumenty – dodaje rolnik, który w zeszłym roku dostał pozwolenie na budowę.

Kropiwiec planuje postawić chlewnię, która będzie podzielona na dwie części: kwalifikowalną – przeznaczoną na produkcję prosiąt do 30 kg m.c., ta ma być współfinansowana z PROW oraz niekwalifikowalną – tuczarnię. Produkcja w nowym budynku będzie miała się odbywać w rytmie 3-tygodniowym. Rolnik podkreśla, że takie przedsięwzięcie należy dobrze przemyśleć i skonsultować ze specjalistami. 

Już w czerwcowym wydaniu "top świnie" będziecie Państwo mogli przeczytać jakie rozwiązania w planowanej inwestycji zaproponowali specjaliści z firmy Polnet oraz Pellon. Zapraszamy do lektury.  

Jeżeli myślicie o rozbudowie swojej chlewni lub budowie nowego obiektu i chcielibyście wziąć udział w cyklu "chlewnia na miarę" zapraszamy do kontaku z naszą redakcją: a.kurek@topagrar.com.pl      akuPicture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)