Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Chlewnie>

Produkcja świń: światła dobre dla prosiąt

Obrazek

Najnowsze badania przeprowadzone w Gospodarstwie Szkoleniowo-Doświadczalnym w Köllitsch pokazują, że różne kolory światła mają pozytywny wpływ na pobranie paszy i zachowanie prosiąt w okresie odchowu. 

Anna Kurek1 maja 2023, 06:00

Sztuczne i naturalne światło wpływa na aktywność świń. Jest uważane za czynnik, który nadaje tempo ważnym procesom biochemicznym i fizjologicznym zwierząt. Pytanie brzmi, ile i jakie spektrum barw jest rzeczywiście dobre dla zwierząt?

 

Świnie mają tylko dwa różne rodzaje fotoreceptorów w siatkówce. Są to czopki do widzenia w świetle dziennym i pręciki do widzenia o zmierzchu lub w nocy. W porównaniu z ludźmi świnie widzą kolory w sposób znacznie bardziej stonowany i rozpoznają tylko kolor zielony i niebieski. Zwierzęta nie rozpoznają koloru czerwonego i prawdopodobnie również żółtego. Postrzegają je jako odcienie szarości.

 

Dla hodowców świń interesujące jest to, jaki wpływ ma oświetlenie lub kolory światła na zachowanie i wydajność zwierząt. Czy można poprawić wydajność, na przykład używając określonych kolorów światła? Aby to wyjaśnić, w Gospodarstwie Szkoleniowo-Doświadczalnym Köllitsch przebadano 2500 prosiąt w 16 próbach. W doświadczeniu zwierzęta zostały podzielone na osiem kojców podczas 5-tygodniowego odchowu. Centralny korytarz dzielił każdy przedział na dwa razy po cztery kojce.

Kojce były wyposażone w listwy świetlne LED nad ścianami kojców. Na każdym pasku świetlnym znajdowały się cztery lampy, z których każda generowała światło niebieskie, zielone, czerwone lub zimne białe. Dodatkowo jedna oprawa LED mogła generować światło białe ciepłe lub zimne. Kolory światła można było wybierać i włączać za pomocą sterowania. W każdej części badano wpływ koloru światła na zachowanie w porównaniu z ciepłym białym światłem. Jedna strona komory była oświetlona kolorem, druga ciepłym białym lub chłodnym białym. Kojce były wystawione na różne poziomy światła dziennego wpadającego przez okna. Dwa razy w tygodniu oceniano zachowanie oraz zmiany martwicze na uszach i ogonach.

 

O wynikach doświadczenia i możliwości wykorzystania ich w praktyce, w celu poprawy rezultatów produkcyjnych w odchowie prosiąt piszemy w majowym wydaniu top świnie.
Zapraszamy do lektury.Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)