Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Chlewnie>

Sejm: W Sali Kolumnowej gorąca dyskusja o obiektach inwentarskich

Obrazek

Kilkadziesiąt minut temu ruszyło posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa dotyczące utrudnień w pozyskaniu pozwoleń na budowę chlewni i innych budynków inwentarskich. W Sali Kolumnowej już jest gorąco.

Paulina Janusz-Twardowska11 maja 2017, 12:39

Zebrani na sejmowej komisji rolnictwa producenci wskazują na problemy, które napotykają, gdy chcą rozbudować swoje gospodarstwa i powiększać stada, by osiągnąć lepszą rentowność.

- Mamy utrudnienia, bo jesteśmy w mniejszości. Dziś inwestor - najczęściej mieszkaniec miasta kupuje działkę na wsi w obrębie gospodarstw rolnych. I ten nowy obywatel wsi blokuje nam inwestycje, bo te zaczynają wpływać na jego działkę. Mamy związane ręce. W mojej wsi pozostało 100 rolników, a mieszkańców jest ponad 4 tys., którym produkcja śmierdzi – mówił Jacek Miksa, hodowca trzody chlewnej. Jego zdaniem konieczna jest tzw. dyrektywa zagrodowa, która wyznaczy miejsca, gdzie powinny znajdować się obiekty inwentarskie, a gdzie domy jednorodzinne.

Zdaniem przedstawicieli ministerstwa infrastruktury prace nad takim rozdzieleniem trwają i będą miały odbicie w przygotowywanym Kodeksie Urbanistyczo-Budowlanym, który m.in. przewiduje, że studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego będzie wiążące i będzie przewidywało podział strefy zabudowy siedliskowej i intensywnej produkcji rolnej, w której domów jednorodzinnych nie będzie można budować.

Inny pomysł na rozwiązanie konfliktów między rolnikami a mieszkańcami niezwiązanymi z produkcją zwierzęcą to powiązanie odległości powstawania chlewni od obsady DJP.

- Jeśli chlewnia będzie miała obsadę 50 DJP; niech powstanie 50 m od wsi, jeśli będzie miała 100 DJP, to niech wymagania odległości od siedlisk wyniosą 100 m. Potrzebny jest prosty kalkulator, który zobowiąże wójtów do jednakowej interpretacji przepisów - wskazywał Narcyz Perz z Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej. Przed nami jeszcze kolejne pomysły na rozwiązanie problemów z budową. Dyskusja trwa.  

pj-t

Transmisję posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi można obejrzeć TUTAJ.Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)