Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

3- i 4-cylindrowe traktory Deutz-Fahr 5D TTV

Obrazek

Ciągniki Deutz-Fahr z serii 5D TTV to gama wielozadaniowych, kompaktowych ciągników, których obszar zastosowania sięga od prac polowych, w sadach i winnicach, jak również w przedsiębiorstwach komunalnych. Nowe modele 5D TTV są już w ofercie producenta – dostępne do sprzedaży.

Jan Beba10 stycznia 2021, 11:38

Deutz-Fahr informuje, że gama modeli 5D TTV została wyposażona w 3- i 4-cylindrowe silniki FARMotion, a do spełnienia wymogów normy emisji spalin wykorzystano bezobsługowy katalizator DOC. Producent podkreśla, że seria 5D TTV nie potrzebuje płynu AdBlue. Modele z silnikami o mocy 90 i 100 KM dostępne są zarówno z silnikiem 3- jak i 4-cylindrowym, a flagowy model 5110.4D TTV wyposażono w 4-cylindrową jednostkę napędową, generującą moc 113 KM oraz maksymalny moment obrotowy wynoszący 435 Nm.

Przekładnia koncernu SDF

Bezstopniowy układ napędowy TTV został zaprojektowany i wyprodukowany w całości przez koncern SDF. Co ciekawe, nowa skrzynia TTV w określonych warunkach przekazuje do 100% momentu na koła poprzez przekładnię mechaniczną, zapewnia dobre własności trakcyjne i dużą siłę uciągu. Ciągnik porusza się z maksymalną prędkością 40 km/h przy obrotach silnika na poziomie 1730 obr./min, a traktorzysta ma do dyspozycji dwie pamięci prędkości jazdy.

Modele 5D TTV w standardzie mają układ hamulcowy na 4 koła, hydrauliczny hamulec postojowy oraz funkcję PowerZero. Dzięki PowerZero operator może zatrzymać traktor i jeśli wybrany jest kierunek jazdy – układ napędowy utrzymuje ciągnik po zatrzymaniu.

Układ niezależnej amortyzacji kół przedniej osi 5D TTV zapewnia dużą stabilność ciągnika i najwyższy komfort jazdy. Co istotne, system ma funkcję poziomowania, amortyzacji adaptacyjnej oraz funkcje: Anti-Dive i Anti-Roll. Wszystko to dla zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu w trakcie jazdy. System automatycznego sterowania napędem na 4 koła i blokady mechanizmów różnicowych SmartTraction, gwarantuje utrzymanie najwyższej trakcji w każdych warunkach terenowych.

Nowe modele 5D TTV w standardzie wyposażone są w 3 prędkości tylnego WOM (540/540E/1000) oraz wymienne końcówki wałka. Napęd wałka sterowany jest elektrohydraulicznie za pomocą przycisku na podłokietniku lub przyciskami na błotnikach kabiny. Start wałka jest modulowany, co zabezpiecza maszyny przed uszkodzeniem. Elektroniczny podnośnik tylny w standardzie ma udźwig 4310 kg. Opcjonalny podnośnik przedni oferuje udźwig 2880 kg. Dostępne opcje wyposażenia obejmują także przedni WOM.

Do pięciu par złączy

Do obsługi wymagających maszyn, modele 5D TTV mogą być wyposażone w pompę układu hydraulicznego Load-Sensing o zmiennej wydajności do 100l/min (maksymalna wydajność pompy już przy 1850 obr./min). Dla mniej wymagających maszyn, dostępna jest pompa o stałej wydajności 84 l/min. Olej podawany jest do maksymalnie 5 obwodów układu hydraulicznego z regulacją czasu i wydatku oleju. Dodatkowo, wyposażenie może obejmować do 3 obwodów montowanych przy słupku kabiny z przodu dodatkowo wyprowadzonych z tylnych złączy. Niezależnie od wybranej pompy i konfiguracji obwodów, ciągniki mają niezależną pompę o wydajności 42 l/min do zasilania układu kierowniczego.

4-słupkowa kabina

Firma podkreśla, że kabina zastosowana w nowych traktorach oferuje komfort dostępny dotychczas w topowych modelach ciągników. Konstrukcja 4-słupkowa zapewnia dobrą widoczność. Klimatyzacja, układ amortyzacji na hydraulicznych silent-blockach i fotel na zawieszeniu pneumatycznym poprawiają wygodę. Opcjonalnie, kabina może być wyposażona w układ filtracji kategorii 4, zabezpieczający operatora przed środkami ochrony roślin stosowanymi na przykład przy opryskach. Wyposażenie modeli 5D TTV obejmuje także radio z Bluetooth, unoszoną tylną część dachu oraz schowki i uchwyty.

Podłokietnik ma joystick wielofunkcyjny MaxCom i joystick do sterowania układem hydraulicznym. Ciągnik oferuje też możliwość programowania przycisków. Dzięki temu, że przełączniki do sterowania podnośnikiem tylnym oraz obwodami hydrauliki umieszczono obok siebie w jednej linii, mogą być one sterowane przy użyciu dłoni, bez jej odrywania od podłokietnika. Fani niemieckiej marki ucieszą się, że wszystkie przyrządy sterownicze zostały oznaczone kolorami według schematu stosowanego w innych modelach ciągników Deutz-Fahr.

Automatyka

Warto zaznaczyć, że standardzie ciągniki mają funkcję Comfortip automatyzującą czynności wykonywane na uwrociach. Oferta opcjonalnego wyposażenia obejmuje ISOBUS, systemy rolnictwa precyzyjnego i iMonitor3 ze sterowaniem maksymalnie 200 sekcjami. Rozbudowany układ hydrauliczny z elektrozaworami i dystrybutorami montowanymi po dwóch stronach kabiny pozwala na obsługę nawet skomplikowanych maszyn. Opcjonalne oświetlenie LED doskonale sprawdza się w pracach wykonywanych w nocy.

Aby umożliwić modelom 5D TTV wykonywanie prac w wąskich rzędach sadów, są one dostępne z podnośnikiem tylnym w wersji Kompakt oraz wąskimi kołami, dzięki czemu szerokość zewnętrzna może wynosić zaledwie 1,75 metra.1 z 2
Bezstopniowy układ napędowy TTV został zaprojektowany i wyprodukowany w całości przez koncern SDF.

Bezstopniowy układ napędowy TTV został zaprojektowany i wyprodukowany w całości przez koncern SDF.

2 z 2
Nowe modele 5D TTV w standardzie wyposażone są w 3 prędkości tylnego WOM (540/540E/1000) oraz wymienne końcówki wałka.

Nowe modele 5D TTV w standardzie wyposażone są w 3 prędkości tylnego WOM (540/540E/1000) oraz wymienne końcówki wałka.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)