Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Chińskie traktory dla Europy

Obrazek

Spośród 2900 wystawców na Agritechnice zaprezentuje się 100 firm z Chin, a wśród nich Foton-Lovol chcący w znaczący sposób zaistnieć na europejskim rynku ciągników. Czy to się uda?

Jan Beba8 listopada 2015, 05:50

Foton-Lovol to chiński potentat w produkcji ciągników i maszyn rolniczych. Firma, która w 20% należy do tamtejszego Skarbu Państwa założona została w 1988 roku i jest niekwestionowanym liderem na rynku sprzętu rolniczego. Z linii montażowych przedsiębiorstwa zatrudniającego 16 tys. pracowników, każdego roku zjeżdża około 100 tysięcy traktorów. To wynik trudny do osiągnięcia dla wielu europejskich producentów.  Dla porównania w Polsce rocznie sprzedaje się ok 14 tys. nowych ciągników. Tak duża skala sprawia, że w ciągu roku Foton-Lovol generuje obroty rzędu 3,1 mld euro.

Jednym z profili działalności jest produkcja koparek, małych pojazdów, silników, osi i przekładni dla rolnictwa. Lovol obsługuje 35% lokalnego rynku traktorów, z czego 80% stanowią wersje o mocy do 100 KM. Jednak plany szefostwa firmy zakładają podwojenie sprzedaży ciągników o mocy powyżej 100 KM do 2017 roku. Jednym z odbiorców tych traktorów mają być rolnicy w Europie.

Podczas targów Agritechnica firma ma oficjalnie ogłosić przejęcie włoskiej firmy traktorowej Goldoni. To właśnie fabryka w Modenie, ma stać się przyczółkiem do ekspansji ciągników Arbos na europejski rynek. Początkowo produkowana tam będzie seria Arbos 5000, którą tworzą cztery modele o mocy od 102 do 136 KM. W nadchodzących latach wprowadzone mają zostać kolejne większe serie o mocy 140-200 KM oraz 200-260 KM. Przejęcie marki Goldoni nie jest jednak pierwszym działaniem azjatyckiego producenta na Starym Kontynencie. 

W listopadzie 2011 roku we Włoszech powstał europejski oddział firmy Foton-Lovol, by trzy lata później nabyć firmę MaterMacc – producenta siewników. Plany rozwojowe na najbliższe lata są ambitne i dotyczyć także będą unowocześniania oferowanych traktorów, by sprostać wymaganiom europejskich rolników. Korzystając z lokalizacji w kraju pizzy firma chce zaistnieć także na Bałkanach i w Afryce. Celem jest podwojenie sprzedaży wszystkich traktorów w ciągu najbliższych dziesięciu lat. 

Jak się okazuje ciągniki nie będą pewnie jedyną grupą maszyn, dla której nabywców Chińczycy zechcą znaleźć w Europie. Istotną gałęzią produkcji firmy Foton-Lovol są też kombajny, których roczna produkcja wynosi 60 tys. sztuk, co zajmuje 40% krajowego rynku. Obecnie kluczowym zadaniem dla przedsiębiorstwa jest zbudowanie sieci dilerskiej i systemu zaopatrzenia w części zamienne, co obok jakości i ceny jest znaczącym czynnikiem w wyborze maszyny dla gospodarstwa.

Warto zauważyć, że nazwa zaprezentowanych w tym roku ciągników, w świecie techniki rolniczej nie jest nowa. Arbos Bubba to bowiem marka  kombajnów zbożowych produkowanych we Włoszech w latach 1953-94.  oprac. beb na podstawie AgE

 

Fot. firmowe

 1 z 4
Foton-Lovol to nowy gracz na europejskim rynku ciągników.

Foton-Lovol to nowy gracz na europejskim rynku ciągników.

2 z 4
Chińska firma produkuje rocznie ok. 100 000 traktorów.

Chińska firma produkuje rocznie ok. 100 000 traktorów.

3 z 4
Produkcja modeli Arbos odbywać się będzie we Włoszech.

Produkcja modeli Arbos odbywać się będzie we Włoszech.

4 z 4
W skład grupy Foton-Lovol wchodzi też włoski producent siewników MaterMacc.

W skład grupy Foton-Lovol wchodzi też włoski producent siewników MaterMacc.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)