Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Ciągnik Deutz-Fahr 5105: 100 KM mocy do lekkiej i ciężkiej pracy

Obrazek

W kolejnym odcinku serii "Rolnicy oceniają" odwiedziliśmy rolników, którzy korzystają z ciągnika marki Deutz-Fahr 5105. Jak maszyna o mocy ok. 100 KM radzi sobie w pracy lekkiej, a jak w ciężkiej? 

Dawid KonieczkaKrzysztof Gębski4 czerwca 2023, 06:00

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Deutz-Fahr 5105: uniwersalny ciągnik z dobrym wyposażeniem
 • Ciągnik z dobrym ładowaczem i skrętem
 • Główny ciągnik w gospodarstwie
 • Wygodny i zwrotny ciągnik z ładowaczem
 • Kilka niedociągnięć
 • Plusy ciągnika Deutz-Fahr 5105
 • Minusy ciągnika Deutz-Fahr 5105

Deutz-Fahr 5105: uniwersalny ciągnik z dobrym wyposażeniem

Bieżący odcinek naszej serii, w której prezentujemy najlepiej sprzedające się ciągniki w 2022 roku w Polsce, poświęcony jest modelowi Deutz-Fahr 5105. Producent od lat jest silnym graczem w przedziale mocy ok. 100 KM. W ub.r. w naszym kraju przykręcono aż 138 tablic rejestracyjnych do ciągników Deutz-Fahr 5105. Poprzednikiem tego modelu był równie popularny model 5110 G.

Pod maską modelu 5015 pracuje czterocylindrowy silnik o mocy 78 kW/106 KM, spełniający normę emisji spalin Stage V. To kompaktowy model, który uchodzi za ciągnik o prostej konstrukcji. Mimo to w jego wyposażeniu można znaleźć elementy, które zapewniają wygodną i komfortową pracę. Należy do nich elektrohydraulicznie obsługiwany rewers z regulacją czułości, pamięć obrotów silnika i przekładnia 20/20, która oferuje dwa biegi zmieniane pod obciążeniem.

agro ranking rolnicy oceniają ciągniki

Model 5105 to typowy uniwersalny ciągnik wielozadaniowy, który często kupowany jest w zestawie z ładowaczem czołowym. Producent oferuje fabrycznie montowane ładowacze Stoll. To ważny argument dla szerokiej rzeszy kupujących, bo gwarancja obejmuje cały zestaw. Poza tym ciągniki mają przydatne wyposażenie, które ułatwia pracę z ładowaczem. Doceniają to także rolnicy, których odwiedziliśmy.

rolnicy oceniają logo ocena ciągników i maszyn

Ciągnik z dobrym ładowaczem i skrętem

 – Co roku zwozimy dużą ilość słomy ok. 1200–1300 balotów, dlatego potrzebowałem ciągnika z dobrym ładowaczem, szybką zmianą kierunku i skrętem – mówi Bogusław Żabiński.

Gospodarz wraz z żoną prowadzi 30-ha gospodarstwo w południowej Wielkopolsce. Do zeszłego roku gospodarze mieli trzy ciągniki polskiej produkcji: Ursus C-328, C-360, 912 oraz niespełna 100-konny New Holland T5050. Oprócz tego rolnik posiada ładowarkę teleskopową New Holland LM5020.

Bogusław Żabiński gospodarstwo: 30 ha, gleby III klasa, produkcja roślinno-zwierzęca:

– Początkowo miałem zamiar kupić używany ciągnik, obejrzałem kilka traktorów – ich stan nie był zadowalający, maszyny były dość mocno zużyte i wcale nie były tanie, dlatego zdecydowałem się na kupno nowego ciągnika – opowiada rolnik.

Główny ciągnik w gospodarstwie

Żabiński szukał traktoru o porównywalnej mocy do swojego New Hollanda, tak by nie musieć zmieniać parku maszynowego.

– Na moje 30 ha ciągnik o mocy ok. 100 KM jest idealny. Bez problemu wykonam nim wszystkie cięższe, jak i lżejsze prace, przy stosunkowo niedużym zużyciu paliwa – tłumaczy rolnik.

I tak w marcu 2022 roku szeregi gospodarstwa zasilił ciągnik Deutz-Fahr 5105. Traktor wraz z fabrycznym ładowaczem Stoll kosztował 260 tys. zł netto. Był to ciągnik brany z placu, bez dodatkowego doposażenia. Traktor ma 4-cylindrowy silnik o pojemności 3,5 l z turbosprężarką i intercoolerem. Wyposażony jest w przekładnie z 5 biegami, 2 zakresami i 2 półbiegami, 3 sekcje rozdzielaczy hydraulicznych, rewers elektrohydrauliczny, klimatyzację, pneumatyczny fotel oraz elektryczny podnośnik. Maksymalny udźwig tylnego podnośnika to ponad 5400 kg, z trzypunktowym układem zawieszenia kategorii II. Ciągnik opuścił plac z fabrycznie zamontowanym ładowaczem czołowym Stoll Profiline FZ 20. Zamontowane ma opony BKT w rozmiarze 480/70R34 z tyłu oraz 420/70R24 z przodu.

– Początkowo pod uwagę brałem jeszcze Kubotę, lecz Deutz-Fahr po jeździe testowej zrobił na mnie lepsze wrażenie, był też tańszy. Zależało mi przede wszystkim na fabrycznym ładowaczu, rewersie elektrohydraulicznym oraz prostej skrzyni biegów – opowiada rolnik.

Nowy nabytek jest głównym ciągnikiem w gospodarstwie. Pracuje z czteroskibowym pługiem Kuhn Master 102, 3-m agregatem Rolmako U453/1 czy 4-m agregatem uprawowym Unia. Na razie ma przepracowane ok. 230 godzin. Zdaniem rolnika ciągnik jest dość masywny (4,4 t) i bardzo żwawy jak na swoją moc. Żabiński chwali komfort pracy oraz dobrze wyciszoną kabinę. Deutz-Fahr wyposażony jest bowiem w amortyzację kabiny.

Wygodny i zwrotny ciągnik z ładowaczem

– Najwięcej traktor pracuje podczas żniw przy zwózce słomy. Mogę powiedzieć, że teraz praca jest bardzo komfortowa, ciągnik jest wygodny i zwrotny. W końcu mogę pracować w klimatyzowanej kabinie – opowiada rolnik.

Dzięki dużemu szyberdachowi ciągnik Żabińskiego ma dobrą widoczność do góry, co ułatwia załadunek bel na przyczepę. Rolnik zadowolony jest z obsługi ładowacza, który jego zdaniem jest wydajny i precyzyjny. Deutz ma też ciekawą opcję szybkiego skrętu kierownicy, po wciśnięciu przycisku maksymalny skręt kierownicą skraca się o połowę. To rozwiązanie przydaje się m.in. podczas załadunku bel i przy pracach na podwórku. W swoim traktorze rolnik chwali także dobre oświetlenie drogowe i robocze.

Rolnik chwali dobry dostęp do elementów sterowania w kabinie, w tym m.in. wygodną obsługę ładowacza oraz podnośnika
Rolnik chwali dobry dostęp do elementów sterowania w kabinie, w tym m.in. wygodną obsługę ładowacza oraz podnośnika

Nieco gorzej jest z widocznością do przodu. Zdaniem rolnika maska powinna być krótsza i bardziej ścięta. Problem pojawia się podczas zaczepiania osprzętu do ładowacza.
– Odczuwam to zawsze, kiedy przesiadam się z ładowarki i muszę coś zaczepić z przodu. Ładowarką dużo szybciej jestem w stanie podczepić sprzęt. To mała wada tego ciągnika – zaznacza rolnik.

Porównując ze swoim New Hollandem rolnik zauważa, że przekładnia jest bardziej płynna i lepsza w obsłudze. Mimo braku amortyzacji przedniej osi ciągnik jest dość wygodny. Na plus jest też zużycie paliwa. Średnio w orce ciągnik spala ok. 12–14 l/ha, co na ziemiach Żabińskiego jest dobrym wynikiem.

Kilka niedociągnięć

Wadą, która wyszła podczas użytkowania ciągnika, okazał się problem piszczącego paska od sprężarki pneumatycznego układu hamulcowego. Podczas hamowania, gdy spadało ciśnienie w układzie, pasek zaczynał mocno piszczeć. Wymiana paska przez serwis nie zażegnała problemu. Jak się okazało, powodem złej pracy paska był fabryczny brak napinacza w tym modelu. Serwis założył napinacz i problem zniknął. Wszystko odbyło się w ramach gwarancji.

Mankamentem ciągnika jest uchylanie tylnej szyby, jej maksymalne otwarcie uniemożliwia trójkąt ostrzegawczy
Mankamentem ciągnika jest uchylanie tylnej szyby, jej maksymalne otwarcie uniemożliwia trójkąt ostrzegawczy

W swoim nowym traktorze rolnik zadowolony jest z łatwego dostępu do wszystkich elementów w kabinie, dobrze widoczne są umiejscowione za kierownicą zegary. Wszystkie przyciski są intuicyjne i dostępne w pobliżu ręki. W kabinie rolnikowi nie podoba się jedynie dwuetapowe otwieranie szyby.

 Nieco utrudniony jest dostęp do chłodnicy. Problem pojawia się np. podczas czyszczenia sprężonym powietrzem
 Nieco utrudniony jest dostęp do chłodnicy. Problem pojawia się np. podczas czyszczenia sprężonym powietrzem

– Gdy chcę mocniej otworzyć szybę, uniemożliwia to trójkąt ostrzegawczy, który blokuje dalsze odchylenie szyby. Jest to niedopracowane. Utrudniony jest też dostęp do chłodnicy. Aby wydmuchać ją z kurzu, mogę jedynie wyciągnąć filtr, jednak gdy chcę ją wyczyścić całą, pojawia się problem, bo jest mocno zabudowana – tłumaczy Żabiński.

Plusy ciągnika Deutz-Fahr 5105

 • dobry uciąg
 • zintegrowany fabrycznie ładowacz
 • zwrotność
 • przestronna kabina

Minusy ciągnika Deutz-Fahr 5105

 • brak napinacza paska kompresora
 • otwieranie tylnej szyby

Zobacz także: Deutz-Fahr 5105: prosty ciągnik do uprawy i załadunku o mocy 100 KM

kg
fot. GębskiPicture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski
Pozostałe artykuły tego autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 06/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)