Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Elektryczny ciągnik – jak sprawdza się w polu i ile trwają żniwa na baterii?

Obrazek

Od przeszło roku poddawany testom jest elektryczny ciągnik, niemieckiego producenta maszyn. Ciągnik ten posiada baterie o pojemności 360 kWh i dowiódł swojej przydatności podczas prac polowych. Jak wygląda kwestia jego ładowania?

Patrycja Bernat23 kwietnia 2023, 12:00
Pojazdy na baterie to już nie tylko ciężarówki czy autobusy. Niemiecka marka Fendt wchodzi na rynek z elektrycznym ciągnikiem rolniczym. Konwersja ta została dokonana w oddziale holenderskim marki i obecnie trwają testy w warunkach polowych. Według holendrów ciągnik dowiódł swojej przydatności w polu.

Elektryczny ciągnik Fendt-e 300 S4

W teorii silniki elektryczne są idealne do napędzania maszyn rolniczych. Biorąc pod uwagę masę, czy rozmiar sprzętu, problemem nie powinna być w tym przypadku waga baterii. Jedynym zastrzeżeniem, jaki może okazać się przeszkodą, jest sieć energetyczna. Przeróbka polegała na tym, że pojazd w obsłudze był identyczny jak spalinowe odpowiedniki. Kierowca zatem ma do dyspozycji klasyczny pedał przyspieszenia, bez zmian pozostała także obsługa hydrauliki czy przystawki odbioru mocy.
Baterie zostały umieszczone pod maską, w podłodze i w specjalnych skrzyniach umieszczonych po bokach pojazdu.
  • Bateria litowo-żelazowo-fosforanowa - LiFePO4.
  • Łączna pojemność akumulatorów to 240 kWh, cały układ pracuje pod napięciem 380 V.
  • Standardowa wersja mieści 26 modułów w dwóch pakietach, można też zdecydować się na trzy pakiety, wtedy łączna pojemność wynosi 360 kWh. (W przypadku trzech modułów, ciągnik traci możliwość zamontowania przedniego podnośnika).


19 godzin ładowania…8 godzin pracy w polu.

Źródłem napędu w ciągniku jest silnik trakcyjny, który osiąga do 3500 obr./min. Bieg jałowy – 800 obr/min, mogą zostać w razie potrzeby do 2200 obr/min. Według producenta baterie pozwalają na prace w polu nawet przez 8 godzin. Problem pojawia się w kwestii ładowania. Naładowanie baterii od 0 do 100% wynosi od 18 do 19 godzin. Można ten czas skrócić, jeżeli ładowanie odbywać się będzie w zakresie 20%-80%.
Podczas codziennego użytkowania, wydaje się, że nie będzie to stanowiło problemu, jednak w okresie żniw, kiedy to rolnik prace wykonuje praktycznie nieustannie, konieczność ładowania przez tak długi okres może być istotną przeszkodą.

Bernat Patrycja
Źródło i foto: fendt-e.nlPicture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)