Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Fendt – nowości giganta z Bawarii

It is Fendt – to jest Fendt  - pod takim hasłem przewodnim producenci zielonych traktorów z charakterystyczną czerwoną felgą zaprezentowali nowe modele, otwierając festiwal nowości przed zbliżającymi się w listopadzie targami Agritechnica.

Karol Bujoczek4 lipca 2019, 15:35
Marktoberdorf to niewielka miejscowość w Bawarii u podnóża Alp. Fendt rozsławił to miejsce na cały świat, bo to właśnie tu przyjeżdżają dziennikarze, dilerzy, rolnicy usługodawcy z całego świata, by dowiedzieć się co też konstruktorzy firmy Fendt, należącej do koncernu AGCO wymyślili nowego oraz zespół 3622 pracowników przekuł na gotowy produkt. Traktory z Marktoberdorf wyjeżdżają do różnych zakątków na całym świecie.

Podczas konferencji prasowej dla europejskich dziennikarzy szefowie firmy Fendt zaprezentowali aktualną sytuację na rynku traktorów i maszyn rolniczych oraz nowości firmy Fendt. Peter Josef Paffen, viceprezydent i szef rady dyrektorów w swojej prezentacji pokazał silną pozycję grupy AGCO oraz  marki Fendt jako lidera na rynku niemieckich traktorów. Udział firmy w kategorii powyżej 51 KM wynosi w Niemczech powyżej 36% dla AGCO oraz ponad 28% dla marki Fendt (dane za okres od stycznia do maja 2019).

W Niemczech w tej grupie mocy Fendt pozostaje niekwestionowanym liderem rynku, wyprzedzając John Deera, który jedynie w 2017 r. zagroził pozycję liderowi. Biorąc pod uwagę także mniejsze traktory Fendt w ostatnich miesiącach wyprzedził John Deera, strącając go z najwyższego miejsca na podium, które to traktory spod znaku jelenia dzierżyły  na rynku niemieckim od kilku lat. Z kolei udział marki Fendt na rynku Europy Zachodniej oraz Centralnej (bez Turcji) wyniósł w 2018 r. 8,7% (z ogólnej liczby sprzedanych traktorów na poziomie 167 604), zaś na rok 2019 szacowany jest na poziomie 9,1%. Szacunki całego rynku traktorów w tej części świata opiewają na 165 950 sztuk w roku 2019, czyli nieco słabiej niż w roku ubiegłym.

– Chcąc realizować wzrost obrotów musimy zdobywać kolejne rynki i zwiększać paletę naszych produktów – argumentował Paffen. Plany firmy z Marktoberdorf zakładają sprzedaż traktorów na poziomie co najmniej 18 tys. sztuk w roku 2019 z 68% udziałem eksportu. W roku ubiegłym z linii montażowych zjechało 16 806 traktorów plus 76 na gąsienicach.

Nowy Fendt Vario 900

Nowy Fendt Vario 900 w różnych wersjach (standardowej, z podwójnymi/rozsuwanymi kołami na rynek USA i na gąsienicach) robi wrażenie. Nowa koncepcja ramy, nowy 6-cylindrowy silnik MAN o pojemności 9 litrów wyśrubowanych normach spalin S5 oraz całkiem nową koncepcją hydrauliki ma zdobywać rynki całego świata. Układ napędowy Fendt VarioDrive montowany jest ze skrzynią Vario TA 300.

Koncepcja Fendt Connect i Smart Connect ułatwia digitalizację pracy i pozyskiwanie danych we wszystkich kombinacjach i agregatowaniu maszyn. Nowa koncepcja obsługi cyfrowej – system telemetryczny zakłada korzystanie z tych samych aplikacji i funkcji na ciągniku oraz w komputerze domowym, tablecie czy na telefonie. Ujednolicony system ma ułatwić obsługę i zaprogramowanie pracy z każdego miejsca, nie tylko z nowoczesnej i komfortowej kabiny.

Nowa seria Fendt 900 Vario z 5 modelami (930 Vario, 933 Vario, 936 Vario, 939 Vario i 942 Vario) obejmuje zakres mocy od 296 do 415 KM (według ECE R120). Ma wypełniać zakres mocy pomiędzy modelami Fendt 800 Vario i 1000 Vario. Dzięki nowemu modelowi top Fendt 942 Vario seria 900 pierwszy raz istotnie przekracza moc 400 KM.

Traktory serii 900 mogą rozwijać prędkość do 60 km/h, ważą 11,7 tony i są wyposażone w system kontroli ciśnienia w oponach VarioGrip.

System Fendt ONE zapewnia stały kontakt z gospodarstwem, centrum obsługi u dilera i ciągnikiem. Standardowo ma być montowany od przyszłego roku na ciągnikach serii 700. 

Ideal 10 – gigantyczny kombajn

Rosną też plany dotyczące kombajnów zbożowych z 427 sztuk w roku 2018 do 460 szt. w roku bieżącym. Nowością w tym segmencie jest kombajn Fendt Ideal 10, wyposażony w silnik 16,2 litra o mocy 790 KM, przy normie spalin S5. Kierowany i sterowany wyłącznie joystickiem „IDEALDrive” może być obsługiwany bez kierownicy. Kombajn ma też nowy system czyszczenia. Nowa maszyna ma mieć o 20% wyższą wydajność i zdecydowanie wyższą jakość pracy. Roland Schmidt, vice prezydent, szef marketingu wyjaśnia, że te 20% więcej można osiągnąć przy hederze szerokości 15 m, na pofałdowanych i pagórkowatych polach przy wydajności ponad 10 t ziarna z hektara. Nowe kombajny będzie można już niebawem zobaczyć także na polskich polach. 

Fendt rośnie ponad rynek

-  Obroty w pierwszym kwartale tego roku całej grupy AGCO były wyższe o 7% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego – podkreślił Dr. Rob Smith, starszy vice prezydent i dyrektor generalny na Europę i Środkowy Wschód. W Europie oraz na Wschodzie wzrost obrotów sięgnął aż 13% i był najwyższy na całym świecie. Dla porównania w Ameryce Północnej już tylko 1%. W naszej części świata wzrost obrotów grupy AGCO jest wyższy niż dla średniej dla branży maszyn rolniczych. Na całym świecie firma AGCO ma 4050 dilerów. Wzrost realizowany jest przede wszystkim w krajach rozwijających się.

Fendt realizuje nową filozofię działania Fedt It s one – jeden brand w szerokim asortymencie marki Fendt. W systemie FendtConnect połączony z gospodarstwem czy dilerem. Wśród nowości pojawiły się także:

-    nowa prasa Fendt Squadra 1290,
-    sieczkarnia samobieżna Fendt Katana 650 z systemem automatycznego ostrzenia noży,
-    opryskiwacz samobieżny i zaczepiany Fendt Rogator RG 300 i RG 600
-    kopiująca teren kosiarka czołowa Fendt Slicer FQ,
-    przetrząsacz do siana Fendt Lotus,
-    przyczepa samozbierająca Fendt Tigo.

Coraz szersza paleta produktów ma dostarczyć kompletne i kompleksowe rozwiązania jednej sprawdzonej marki. Its one – czyli jest jeden. Fani by powiedzieli, tylko jeden i jedyny.

bk

Fot. Bujoczek


1 z 10
Nowy traktor Fendt 900 Vario

Nowy traktor Fendt 900 Vario

2 z 10
Prasa Fendt Squadra

Prasa Fendt Squadra

3 z 10
Prasa Fendt Squadra Inteligent Hay z systemem elektronicznego zapisu parametrów beli

Prasa Fendt Squadra Inteligent Hay z systemem elektronicznego zapisu parametrów beli

4 z 10
Kosiarka czołowa Fendt Slicer FQ

Kosiarka czołowa Fendt Slicer FQ

5 z 10
Przyczepa samozbierająca Fendt Tigo z zespołem tnącym 33 noży na dwóch poziomach

Przyczepa samozbierająca Fendt Tigo z zespołem tnącym 33 noży na dwóch poziomach

6 z 10
Przetrząsacz do siana Fendt Lotus

Przetrząsacz do siana Fendt Lotus

7 z 10
Kombajn Fendt IDEAL 10

Kombajn Fendt IDEAL 10

8 z 10
Sieczkarnia Fendt Katana 650 z nowym systemem ostrzenia noży

Sieczkarnia Fendt Katana 650 z nowym systemem ostrzenia noży

9 z 10
Opryskiwacz Fendt Rogator 600

Opryskiwacz Fendt Rogator 600

10 z 10
Nowy opryskiwacz Fendt Rogator 300

Nowy opryskiwacz Fendt Rogator 300

Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)