Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Jak wypadły traktory w NBOR 2018?

Obrazek

Dzięki dużej aktywności rolników odwiedzających stronę www.nbor.pl dysponujemy bogatą bazą wyników ocen jakości ponad 600 ciągników. Sprawdź, która marka znalazła się na czele!

Jan Beba30 sierpnia 2018, 12:52
  • Traktory marki John Deere po raz drugi zajęły pierwsze miejsce w rankingu jakości ciągników w opinii rolników na platformie nbor.pl. Oceniono aż 105 egzemplarzy.
  • Na drugim stopniu podium, podobnie jak w ubiegłym roku, uplasowały się ciągniki ze stajni Massey Ferguson. Ocenie poddano 42 traktory.
  • Ursus dzierży palmę pierwszeństwa w klasyfikacji kryteriów niejakościowych. Podobnie, jak w Zetorach rolnicy cenią w nich dostępność części i niskie koszty obsługi.
  • W zestawieniu po raz pierwszy można było uwzględnić modele marki Fendt. Opinie na temat tych traktorów wyraziło 32 rolników, najwięcej z woj. wielkopolskiego i lubelskiego.

Druga edycja trwała od września 2017 r. do lipca 2018 r. Użytkownicy subiektywnie oceniali swoje traktory w skali 1 – najgorszy do 5 – najlepszy. Wyniki dobrze widać na rys. 1. – zwycięzcą została marka John Deere, czyli tak samo jak w ub.r. Massey Ferguson utrzymał drugą pozycję. Na podium wskoczył New Holland, który poprzednio był czwarty. Cieszyć się może też marka Fendt, bo w minionym rankingu zdobyła mniej opinii niż wynosi minimum (30 szt.) i dlatego nie znalazła się w tamtym zestawieniu. Teraz jest na 4. miejscu. Ursus i Zetor nie zmieniły swoich lokat.
Trzeba wyjaśnić, że formuła w punktacji i – co się z tym wiąże – miejscu na podium stanowi jasno określony kompromis między cechami jakościowymi (rys. 2.) ocenianego traktora a niejakościowymi (rys. 3.). Ma to istotne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zakupie ciągnika i dlatego zostało podzielone w proporcjach odpowiednio 75%/25%.Jak pokazuje praktyka, dla nabywców ważniejsze są cechy dotyczące jakości traktora, czyli funkcjonalności, awaryjności, ergonomii i BHP oraz estetyki wykonania. Z tego powodu marka Fendt nie znalazła się w rankingu w ub.r. (poniżej 30 ankiet). Na wykresie podano też spadek lub wzrost o jedno miejsce.


RYS. 1. RANKING KOŃCOWY CIĄGNIKÓW WEDŁUG UŻYTKOWNIKÓW – EDYCJA 2018


Niezależne Badanie Opinii Rolników stanowi podstawę oceny używanych ciągników różnych marek i mocy. Ważny jest też wiek poszczególnych modeli. Niebieskie słupki – miejsce w globalnej jakości ciągników II edycji – uwzględniają cechy jakościowe (Q) ocenione na rys. 2. i niejakościowe (C) z rys. 3. Szare słupki – miejsce w pierwszej edycji rankingu we wrześniu 2017 roku. 


RYS. 2. JAKOŚĆ CIĄGNIKÓW (Q) – CECHY JAKOŚCIOWE
Klasyfikacja ciągników na podstawie ocen cech traktorów w kategorii: funkcjonalność, niezawodność, ergonomia i estetyka.


RYS. 3. JAKOŚĆ CIĄGNIKÓW (C) – CECHY NIEJAKOŚCIOWE

Zestawienie ciągników obliczone na podstawie ocen cech niejakościowych, w tym ceny zakupu, warunków gwarancji, ceny części i dostępności serwisu.


Marka Fendt dzięki wysokiej, trzeciej lokacie w cechach jakościowych znalazła się tuż za podium w podsumowaniu II edycji NBOR, pomimo odległego miejsca w cechach niejakościowych. Mowa tu o cenie zakupu, cenie części wymiennych, dostępności części, dostępności ser- wisu, warunkach gwarancji i utracie wartości (rys. 3.). Na uwagę zasługuje również niewielki wzrost o 0,03 ogólnego wskaźnika jakości (Q & C) do poziomu 4,05. Świadczy to o tym, że użytkownicy nieco lepiej oceniają swoje ciągniki niż w I edycji.


Przyjrzyjmy się bliżej ocenom szczegółowym poszczególnych marek pod względem cech jakościowych (rys. 2.). Warto podkreślić, że w tej edycji ocenianych było aż 51 cech szczegółowych ciągników, tj. o 12 więcej niż w poprzedniej. 


CZTERY KRYTERIA GŁÓWNE
Oczywiście, metodyka obliczania wskaźników pozostała niezmieniona. Zmianie nie uległy także wartości współczynników wagowych kryteriów głównych. Są to: funkcjonalność 42%, awaryjność 39%, ergonomia i BHP 13% i estetyka wykonania 6%.Zwycięzcą tej klasyfikacji ponownie została marka John Deere. Tuż za nią uplasowały się ciągniki ze stajni Massey Ferguson, a trzecie miejsce w tym zestawieniu piastuje nowy gracz, tj. ciągniki marki Fendt. Aż 6 marek uzyskało bardzo dobry wskaźnik jakości globalnej, który mieści
się między oceną 4,01 a 4,50. Takie wyniki oznaczają jakość wyróżniającą. Według użytkowników ciągników Zetor i Ursus ich średnia jakość wynosiła poniżej 4,0, czyli wg przy- jętego nazewnictwa jest korzystna. W tym zestawieniu widać wzrost średniej wartości tego wskaźnika z 4,08 (I edycja) do 4,15 obecnie. Aż 6 marek uzyskało wyższą wartość. Cztery nie zmieniły miejsca w nowym rankingu w porównaniu z edycją 2017 r., a dwie poprawiły swoje lokaty o jedno oczko. Tylko Deutz-Fahr został oceniony nieco gorzej i spadł w tym zestawieniu o 2 miejsca.


GDY LICZY SIĘ CENA
Oprócz cech typowo jakościowych rolnicy ocenili także 6 cech niejakościowych ciągników. W tej kategorii najwyżej cenione są Ursusy i Zetory za stosunkowo niskie ceny zakupu oraz łatwą dostępność i ceny części. Największy awans w tym zestawieniu, o dwie lokaty, zanotowała marka John Deere.
Tak jak poprzednio z surowych danych zostały usunięte ankiety z niepełnymi informacjami, błędne i powtarzające się. Warto dodać, że najbardziej aktywni w tej edycji byli ponownie rolnicy z woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i mazowieckiego, odpowiednio 105, 94, 70 i 69 ankiet (rys. 4.).


RYS 4: ROZKŁAD ANKIET W POSZCZEGÓLNYCH WOJEWÓDZTWACH
Graniczny próg statystyczny, 30 ankiet dla danej marki ciągników, w tej edycji przekroczyło 8 producentów: Case IH, Deutz-Fahr, Fendt, John Deere, Massey Ferguson, New Holland, Ursus i Zetor. Progu 30 ankiet nie przebrnęły ciągniki Claas i Valtra. Blisko grupy finałowej były ciągniki Belarus, Kubota, Pronar i Renault Agriculture.


WIĘCEJ KRYTERIÓW
Bardziej dociekliwi, którzy chcą sprawdzić rankingi marek dla wybranych parametrów, takich jak zużycie paliwa w polu i transporcie, zwrotność, uniwersalność zastosowań w gospodarstwie, awaryjność, utrata wartości czy ceny części wymiennych będą je mogli znaleźć w kolejnych wydaniach „top agrar Polska” oraz na portalach nbor.pl i topagrar.pl.

We wrześniu ruszy III edycja badania NBOR. Oprócz ciągników można też oceniać kombajny zbożowe, ładowarki i kosiarki. To nie koniec informacji, jakie można będzie zdobyć dzięki ankietom, którymi dzielą się użytkownicy sprzętu rolniczego.


Co siedzi w traktorze?
Kupując używany ciągnik chciałoby się wiedzieć więcej, niż można zauważyć podczas oględzin i krótkiej przejażdżki. Poza tym trudno liczyć, że sprzedający będzie wylewny w wyliczaniu problemów z silnikiem, przekładnią czy hydrauliką,a one decydują o niezawodności traktora! Potwierdzają to raporty I i II edycji NBOR. Z tego powodu na stronie nbor.pl pojawi się nowy moduł oznaczony jako „R” (reliability). Ankieta pozwoli utworzyć rankingi niezawodności ciągników rolniczych według marek, a może także ich serii i modeli.


dr hab. Karol Durczak
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Rys. Siejkowski


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)