Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Jakich ciągników potrzebują polscy rolnicy?

Obrazek

Zróżnicowanie gospodarstw rolnych pod względem wielkości, ukształtowania terenu, rodzaju produkcji, a także szeregu innych parametrów, w tym żyzności gleby, kształtuje potrzeby rolników i wpływa na ich oczekiwania wobec maszyn, w które inwestują. Dane zebrane i przeanalizowane przez AgriTrac wskazują, że najczęstszym wyborem polskich gospodarzy są nowe ciągniki o mocach z zakresu 110–130 KM oraz 150–170 KM (6-cylindrowe). Na rynku krajowym prawie 30 marek oferuje maszyny produkowane w tych przedziałach, co stanowi pokaźną i różnorodną pod względem wyposażenia ofertę. Jak wykazują badania rynku, rolnicy od lat największą uwagę przywiązują do bezpieczeństwa oraz komfortu pracy, wydajności, a także do  ekonomicznych maszyn.

18 grudnia 2020, 13:03
Analizując wyposażenie figurujących w ofertach ciągników w najbardziej popularnych przedziałach mocy, należy z uznaniem podkreślić, że producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom rolników, dostrzegając ich szczególne potrzeby.  Inżynierowie od lat przykładają uwagę do specjalnie przygotowanego wyposażenia, które zapewni maksymalny komfort pracy. Jest to ważne przede wszystkich z uwagi na podnoszenie tak oczekiwanej wydajności – dające poczucie wygody wyposażenie, pozwala rolnikom na wykonywanie szeregu innych obowiązków po zakończeniu prac polowych.

Z przeprowadzonych badań wynika, że rolnicy najchętniej wybierają rozwiązania bezpośrednio wpływające na najbardziej dokuczliwe aspekty wielogodzinnej jazdy w kabinie ciągnika – ból pleców, uczucie wstrząsów podczas jazdy po nierównościach i doskwierający latem upał. Właśnie dlatego największą popularnością cieszy się  wydajna klimatyzacja oraz amortyzowany pneumatycznie fotel operatora. Zauważalny jest także wzrost zainteresowania amortyzacją przedniej osi (aż 83 proc. respondentów wybrałoby to rozwiązanie) oraz amortyzacją kabiny (30 proc. ankietowanych wykazuje zainteresowanie). Coraz większą popularnością cieszy się także funkcja Smart Stop, umożliwiająca zatrzymanie maszyny przy pomocy samego pedału hamulca. Jako rozwiązanie podnoszące komfort pracy do poziomu premium należy uznać amortyzację tylnego podnośnika TUZ, jednak aktualnie niewielu producentów posiada w ofercie  taką opcję wyposażenia ciągnika.

– W ciągu ostatnich lat wyraźnie zwiększa się zainteresowanie rolników takimi aspektami pracy jak komfort, jednocześnie skupiając się na rozwiązaniach zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że podczas ostatniego niezależnego badania przeprowadzonego wśród rolników przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w kategorii bezpieczeństwo, najwyżej oceniono ciągniki marki CLAAS. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, szczególnie, że w ogólnej klasyfikacji Niezależnego Badania Opinii Rolników ciągniki marki CLAAS zostały ocenione również bardzo wysoko i zajęły drugie miejsce – mówi Emil Kaźmierczak, pełniący funkcję product managera ciągników o niższej i średniej mocy w CLAAS Polska.
 
Zwiększona wydajność pracy

W dobie wysokiej konkurencyjności, a także w związku z rozszerzającym się zakresem produkcji w gospodarstwach, istotną rolę odgrywa wysoka wydajność wykorzystywanych na gospodarstwach maszyn. Podczas wyboru nowego ciągnika znaczenie ma nie tylko moc silnika, ale także większe rozmiary kół, np. 600/65R38 (tylne koła). Takie rozwiązanie zapewnia  większy uciąg, skracając istotnie czas pracy. Innym ważnym elementem, mającym wpływ na jakość oraz efektywność pracy jest układ hydrauliczny o wydajności powyżej 100 l/min. Pozwala on na lepsze wykorzystanie cięższych narzędzi, zwiększając tym samym możliwości i wydajność ciągnika. Blok hydrauliczny wyposażony w system Power Beyond oraz zwiększoną liczbę par gniazd hydraulicznych, wpływają korzystnie na możliwości konfigurowania ciągnika, zwiększając tym samym jego szersze wykorzystanie.

Wyższa efektywność pracy i  niższe zużycie paliwa związane są bezpośrednio z wykorzystaniem takich rozwiązań technologicznych jak przekładnia z automatyką przełożeń. Ich zmiana sprzężona jest z pracą silnika, a sterowanie uzależniono od jego obciążenia. Ogranicza to do minimum konieczność pracy silnika z wysoką prędkością obrotową. Coraz chętniej wybierane szerokie ogumienie również wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa, przy jednoczesnym podnoszeniu efektywności pracy ciągnika. Te zauważalne trendy skierowały uwagę producentów i dealerów na przygotowanie ofert, w których najchętniej wybierane przez rolników opcje, byłyby  łatwo dostępne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów, ciągniki o najczęściej wybieranych parametrach oraz wyposażeniu, stanowią największą część zamówień wśród polskich dealerów, co zwiększa ich dostępność i skraca czas oczekiwania na maszynę.Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)