Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

John Deere 6155M: Najczęściej kupowany ciągnik 2022 w Polsce

Obrazek

John Deere 6155M to najlepiej sprzedający się ciągnik w 2022 roku w Polsce. Odwiedziliśmy rolników, którzy użytkują ten model i zapytaliśmy ich o opinie. Jakie zalety i wady widzą?

Dawid KonieczkaKrzysztof Gębski7 kwietnia 2023, 08:00

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Najpopularniejszy w Polsce: ciągnik John Deere 6155M
 • Komfortowy, czuły na gaz i mocny
 • Ciągnik do transportu, siewu i sadzenia
 • Wygodny i bezawaryjny
 • Czego brakuje w John Deere 6155M?
 • Plusy i minusy John Deere 6155M
 •  Ocena w AGRO RANKING

Najpopularniejszy w Polsce: ciągnik John Deere 6155M

W drugim odcinku naszej serii prezentujemy najpopularniejszy ciągnik rolniczy w Polsce w roku 2022, czyli John Deere 6155M. W ub.r. w Polsce sprzedano ich aż 414 sztuk. 6155M to najmniejszy sześciocylindrowy model popularnej serii 6M, pod maską pracuje znana od lat jednostka o pojemności 6,8 l, która rozwija moc znamionową 114 kW/155 KM. Traktory 6M wyróżniają się skromniejszym wyposażeniem i niższą ceną niż modele 6R. To ważny argument dla wielu rolników, którzy nie są fanami najnowszych elektronicznych rozwiązań.

Ciągniki serii 6M to zdaniem rolników dopracowane i sprawdzone od lat maszyny. Podkreślają to także bohaterowie naszych reportaży. Ciągniki 6M z pozoru z uboższym wyposażeniem, mogą mieć amortyzowaną przednią oś, kabinę, a także bardzo dobry fotel traktorzysty. Dzięki temu wielogodzinna praca w polu czy transporcie jest o wiele mniej męcząca. Ciągniki mimo uboższego wyposażenia oferowane są z układami automatycznego prowadzenia i pakietami rolnictwa precyzyjnego, a także funkcjami zdalnego monitorowania parametrów pracy JD Link. Na końcu artykułu prezentujemy wynik Agrorankingu, gdzie rolnicy oceniali ten model ciągnika.

rolnicy oceniają

Komfortowy, czuły na gaz i mocny

Ku naszemu zdziwieniu 6155M jest dużo żwawszy w porównaniu z naszym 6190R. Szybciej reaguje na gaz i lepiej czuć w nim moc. Bardziej przypomina nasze starsze traktory John Deere, które nie mają jeszcze DPF ani AdBlue – mówi Łukasz Nowakowski.

rolnicy nowakowscy wizytowka

Rolnik wraz z ojcem Karolem prowadzi 200-ha gospodarstwo niedaleko Środy Wlkp. Głównym produktem gospodarstwa są ziemniaki oraz cebula. Nowakowski prowadzi grupę producencką, która skupuje od miejscowych rolników warzywa, konfekcjonuje je i dostarcza do różnych sieci. Znajdująca się w gospodarstwie baza przechowalnicza jest w stanie przechować ok. 3 tys. ton ziemniaków. Oprócz tego prowadzi skup zbóż, usługi rolnicze oraz sprzedaje hurtowo paliwo. Praktycznie większość pól jest nawadniana. Rolnik ma 3 studnie głębinowe i 4 deszczownie.

Na wyposażeniu gospodarstwa znajduje się obecnie sześć ciągników, wszystkie marki John Deere.

– Pierwszy zagraniczny traktor kupiliśmy ponad 20 lat temu. Był to John Deere 6620 SE. W kolejnych latach do gospodarstwa trafiły kolejne traktory, w tym m.in. 6230, 6330, 6630, 6190 R i 6155M. Przy naszej strukturze upraw, gdzie nastawiamy się głównie na warzywa, ciągniki o mocy 100–200 KM są najbardziej potrzebne. Takiej mocy wymaga większość specjalistycznych maszyn do uprawy ziemniaka i cebuli – opowiada Łukasz.

Jednak w planach Nowakowskich jest zakup większego ciągnika serii 8R (ok. 300 KM) do ciężkich prac uprawowych. Co roku wszystkie pola w gospodarstwie są orane.

Ciągnik do transportu, siewu i sadzenia

Najnowszy nabytek John Deere 6155M do gospodarstwa trafił rok temu wiosną. W tym celu Nowakowski skorzystał z programu na usługi rolnicze, gdzie budżet przeznaczony na inwestycje wyniósł milion złotych, a 50% pokrył program. Oprócz traktora program objął także dwurzędowy kombajn do ziemniaków Grimme SE 150-60.

– Ciągnik kupiony był z myślą o transporcie i siewie kukurydzy. Dobierana była taka moc, aby bez problemu radził sobie z 16-tonową skorupą Pronar T700. Drugim zadaniem jest usługowy siew kukurydzy. „Emka” pracuje z 6-rzędowym siewnikiem Maschio Gaspardo. W zeszłym sezonie tym zestawem zasialiśmy ok. 500 ha kukurydzy. Oprócz tego traktor pracuje z czterorzędową sadzarką Grimme – opowiada syn.

Wygodny i bezawaryjny

– Biorąc pod uwagę, że ciągnik będzie dużo pracował w transporcie, kluczowy podczas kupna był jego komfort. Obowiązkowo musiał mieć miękką przednią oś TLS, amortyzowaną kabinę, pneumatyczny fotel oraz nawigację GPS – mówi ojciec.

Ciągnik wyposażony jest w amortyzację przedniej osi TLS, skrzynie AutoQuad oraz odbiornik StarFire 6000 z sygnałem korekcyjnym SF3 i wyświetlaczem 2630. Ma amortyzowaną kabinę, pneumatyczny fotel i trzy wyjścia hydrauliki.

Ciągnik wyposażony jest w amortyzację przedniej osi TLS, skrzynie AutoQuad oraz odbiornik StarFire 6000 z sygnałem korekcyjnym SF3 i wyświetlaczem 2630. Ma amortyzowaną kabinę, pneumatyczny fotel i trzy wyjścia hydrauliki.
Ciągnik wyposażony jest w amortyzację przedniej osi TLS, skrzynie AutoQuad oraz odbiornik StarFire 6000 z sygnałem korekcyjnym SF3 i wyświetlaczem 2630.

Oprócz tego John Deere wyposażony jest w skrzynię AutoQuad 40 km/h, nawigację SF 6000 z wyświetlaczem 2630 oraz przedni TUZ. Ciągnik wraz z nawigacją kosztował 467 tys. zł netto.

– Sadzimy, siejemy, pryskamy oraz rozsiewamy nawóz z wykorzystaniem GPS. Aktualnie mamy 3 anteny i 3 monitory. Wszystkie ciągniki z nawigacją mają kierownice elektryczne (w tym 6155M). Zauważyłem, że przy większych prędkościach nawigacja SF3 potrafi zgubić sygnał – opowiada rolnik.

Ciągnik wyposażony jest w amortyzację przedniej osi TLS, skrzynie AutoQuad oraz odbiornik StarFire 6000 z sygnałem korekcyjnym SF3 i wyświetlaczem 2630. Ma amortyzowaną kabinę, pneumatyczny fotel i trzy wyjścia hydrauliki.
Ma amortyzowaną kabinę, pneumatyczny fotel i trzy wyjścia hydrauliki.

Przez rok 6155M przepracował już 800 mth. Na razie ciągnik pracuje bezawaryjnie. Jest jeszcze na gwarancji, a za serwis odpowiada dealer. Zaletą 6155M jest komfortowa praca i cicha, wygodna kabina. Cenią dobry dostęp do wszystkich elementów sterowania w kabinie oraz jakość użytych materiałów. Szczególną uwagę zwraca bardzo dobra zwrotność. Zdaniem gospodarzy jak i operatorów, „emka” jest najzwrotniejszym ciągnikiem w gospodarstwie. Na plus również mocny podnośnik i dobry dostęp do tylnych złącz.

Problematyczna okazała się natomiast maska ciągnika. Według Nowakowskich jest ona dość wysoko umiejscowiona i do tego szeroka. Ogranicza widoczność szczególnie podczas zaczepiania maszyn na przedni TUZ. Uciążliwe jest też jej podnoszenie. Nie ma uchwytu, a w dodatku, aby ją otworzyć, trzeba mieć klucz.

Czego brakuje w John Deere 6155M?

– Po roku użytkowania myślę, że teraz wyposażyłbym go w cięgno hydrauliczne oraz przedni WOM, ponieważ idziemy w tym kierunku, żeby za jednym przejazdem robić kilka zabiegów, np. aplikować dodatkowo nawóz. Traktor nie miał też przygotowania pod nawigację. Teraz wziąłbym fabryczne wpięcie pod hydraulikę – mówi Łukasz.

Po pierwszym sezonie siania kukurydzy, kiedy ciągnik pracował również nocami, Nowakowscy zauważają, że przydałoby się oświetlenie LED. Dla jeszcze większego komfortu pracy rozważyliby też wyposażenie w elektrozawory hydrauliki (są trzy mechaniczne). Dostrzegają też parę mankamentów ciągnika.

– Małym minusem jest wlew oleju do skrzyni, który powinien być lepiej umiejscowiony. Teraz, kiedy doszło gniazdo wolnego spływu, dostęp jest bardzo ograniczony. Jest na to zbyt mało miejsca – podkreśla pracownik. Jego zdaniem przydałaby się też szybsza skrzynia 50 km/h.

Nowakowscy zadowoleni są z pracy silnika, który jak podkreślają jest żwawy, a przy tym dość oszczędny. Chwalą obsługę skrzyni biegów oraz dobre hamulce. Uważają, że były to dobrze wydane pieniądze. Ciągnik bez zarzutów sprawdza się w transporcie i pracach polowych. Jak podkreślają, 6M jest dopracowany i nie odbiega komfortem od dużo droższej „erki”.

PLUSY John Deere 6155M 

 • komfort
 • amortyzacja
 • skręt
 • reakcja na gaz
 • wyciszenie kabiny

Minusy John Deere 6155M

 • szeroka maska
 • wlew oleju do skrzyni
 • widoczność do przodu

 Ocena w AGRO RANKING

Oceń swój traktor na www.topagrar.pl/agroranking/. W kolejnym numerze zaprezentujemy oceny ciągnika Kubota M4073.

dk, kg
fot. Gębski, KonieczkaPicture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski
Pozostałe artykuły tego autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 04/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)