Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Keestrack przejmuje Goldoni

Obrazek

Keestrack, międzynarodowy producent maszyn górniczych, recyklingowych i budowlanych, ogłosił niedawno przejęcie włoskiej marki Goldoni, która specjalizuje się w produkcji specjalistycznych ciągników rolniczych m.in. dla warzywnictwa i winnic.

Dawid Konieczka20 marca 2021, 07:16
Keestrack przejmuje włoskiego producenta ciągników Goldoni i planuje wkrótce wznowić produkcję traktorów. Fabryka ma się skupiać na produkcji rolniczych ciągników specjalistycznych m.in. do winnic, a także mniej znanych w Polsce  specjalistycznych, pojazdów transportowych oraz jednoosiowych ciągników i nośników narzędzi. Wkrótce zaprezentowane zostaną pierwsze ciągniki z serii K. Zdaniem  Keestrack w pierwszej fazie reaktywacji Goldoni wznowionych będzie 110 miejsc pracy.

Ciągniki Goldoni
Marka Goldoni istnieje od 1926 roku. W 2018 roku firma osiągnęła sprzedaż na poziomie 50 mln euro. Goldoni to znany producent, począwszy od jednoosiowych ciągników i nośników narzędzi po specjalistyczne ciągniki z napędem na wszystkie koła i kołami tej samej wielkości do uprawy owoców i winorośli. Szeroka oferta Goldoni oferuje rozwiązania do wszystkich zadań w rolnictwie i ogrodnictwie.

Problemy Goldoni od lat
Poważne problemy Goldoni rozpoczęły się w roku 2014 r. Marka od zawsze miała silną i ugruntowaną pozycję na rodzimym, włoskim rynku. W roku 2014 sprzedaż ciągników we Włoszech osiągnęła rekordowo niski poziom 18 tys. szt. W tym czasie fabryka Goldoni wyprodukowała zaledwie ok. 1 tys. ciągników, w tym maszyny dla marki New Holland. Tak słaby wynik skutkował wstrzymaniem produkcji na początku 2015 r w fabryce zatrudniającej 270 osób. W czerwcu 2015 r. podjęto rozmowy z wierzycielami.

Pomocna ręka z Chin
Nadzieją dla Goldoni miał być gigantyczny, chiński koncern Lovol Heavy Industry. Azjaci od początku 2015 zaczęli mocno rozpychać się na europejskim rynku. W 2015 r. przejęli producenta siewników MaterMacc i Arbos. W grudniu Chińczycy przedstawili program naprawczy dla Goldoni, który zakładał 100% przejęcie kontroli nad fabryką przez  Lovol Heavy Industry. Efektem tego było wznowienie produkcji w Goldoni od stycznia 2016 r. Było to możliwe m.in. dzięki znacznej pożyczce udzielonej Goldoni przez włoski rząd.
Produkcja rozkręcała się, a w 2017 r. Chińczycy postanowili rozbudować zakład Goldoni. Koncern Lovol Heavy Industry osiągał coraz silniejsza pozycję w Europie, głównie dzięki znanym markom tj. MaterMacc i Goldoni.
Warto pamiętać, że Chińczycy w tym samym czasie reaktywowali markę Arbos. Niestety w tym obszarze osiągnięcie sukcesów w segmencie konwencjonalnych ciągników ok. 100 KM było bardzo trudne do realizacji.

Gwóźdź do trumny
W 2019 r. chiński koncern zdecydował, że maszyny MaterMacc i Goldoni będą produkowane w barwach Arbosa. Ta decyzja nie podobała się dilerom, a także ostatecznym odbiorcom czyli rolnikom.O trudnościach chińskiego giganta Lovol Heavy Industry w Europie pisaliśmy już wcześniej. Więcej informacji przeczytasz klikając TUTAJ.


Źródło: profi
Fot. Keestrack


1 z 2
Keestrack przejmuje włoską markę Goldoni.

Keestrack przejmuje włoską markę Goldoni.

2 z 2
Keestrack przejmuje włoską markę Goldoni.

Keestrack przejmuje włoską markę Goldoni.

Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)