Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Komfortowe i wydajne ciągniki serii 5R

Obrazek

John Deere wprowadza na rynek nową serię kompaktowych ciągników 5R o mocy od 90 KM do 125 KM.

Jan Józefowicz7 września 2016, 16:29

Przygotowując nową serię firma postawiła na komfort i wydajności pracy w połączeniu z jeszcze bardziej zwartą konstrukcją. Nowa rodzina John Deere 5R wyposażona jest w jednoczęściową ramę i ma nisko położony środek ciężkości, co jest przydatne podczas pracy z ładowaczem czołowym. Znaczenie ma tu także duża zwrotnośćpromień skrętu wynosi zaledwie 3,75 m.

Cztery nowe modele dysponują mocą od 90 KM (5090R) do 125 KM (5125R). Wyposażone są w silniki John Deere PWX o pojemności skokowej 4,5 l, zgodne z normą Stage IIIB/IT4. Te czterocylindrowe motory dysponują dodatkową mocą o wartości 10 KM, przydatną w transporcie. Generuje ją system zarządzania mocą (TPM).

Do wyboru są trzy skrzynie biegów, w tym ręczna przekładnia CommandQuad z biegami 16/16 i czterema zakresami po cztery biegi przełączane pod obciążeniem oraz przekładnia CommandQuad (16/16), a także najbogatsza Command8 (32/16) z ośmioma biegami przełączanymi pod obciążeniem. Wersja Command8 ma tryb ECO, który umożliwia rozwinięcie prędkości 40 km/h przy prędkości silnika zaledwie 1759 obr./min.

Wymienione przekładnie mają w pełni automatyczne sprzęgło, mechanizm indywidualnego uruchamiania biegów, układ indywidualnego ustawiania prędkości i elektryczną blokadę hamulca postojowego. Przekładnia CommandQuad8 klasy Premium w standardzie ma funkcję automatycznej zmiany biegów. Ta ostatnia funkcja dostępna jest opcjonalnie w przekładni CommandQuad.

Nowe ciągniki John Deere serii 5R mogą pracować z ładunkami o masie 4,7 t lub opcjonalnie 5,3 t. Otwarty układ hydrauliczny w standardzie ma pompę o wydajności 96 l/min. W opcji występuje wersja 117 l/min z układem kompensacji ciśnienia i natężenia przepływu (PFC).

Dostępny jest też opcjonalny bezobsługowy mechaniczny układ amortyzacji kabiny, wyposażony w dwa regulowane amortyzatory. Do sterowania ładowaczem czołowym John Deere oferuje opcjonalne joysticki mechaniczne oraz nowe joysticki elektroniczne, w obu przypadkach połączone z fotelem traktorzysty. Nowy ładowacz czołowy 543R ma sterowany automatycznie maszt oraz zatrzaskowy mechanizm do mocowania narzędzi oraz udźwig większy o 10%, większą siłę odrywania i większy kąt odchylenia – w stosunku do poprzedniej wersji. Nowe ciągniki John Dere serii 5R można było zobaczyć na międzynarodowym pokazie prasowym w Bruchsal.

oprac. jj

Fot. Józefowicz, firmowe1 z 2
Nowe ciągniki John Deere 5R z ładowaczami czołowymi.

Nowe ciągniki John Deere 5R z ładowaczami czołowymi.

2 z 2
Nowe ciągniki John Deere 5R z ładowaczami czołowymi.

Nowe ciągniki John Deere 5R z ładowaczami czołowymi.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)