Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Kultowy Case IH Magnum z AFS Connect

Po upływie ponad trzydziestu lat od swojej premiery Case IH wprowadza na rynek kolejną wersję flagowego ciągnika Magnum AFS Connect. Producent skupił się na kabinie i elektronice pozwalając na pracę z dużą łatwością i wygodą. Polska premiera ciągnika odbyła się wczoraj w Opolu.

Jan Beba11 grudnia 2019, 00:27

Najnowszą serię traktorów Magnum AFS Connect tworzą modele: Magnum 280, Magnum 310, Magnum 340, Magnum 380 i Magnum 400 – o maksymalnej mocy wynoszącej odpowiednio 351, 382, 409 i 435 KM. Magnum 400 dostępny jest z przekładnią PowerDrive 21/5, oferując tym samym prędkość 40 i 50 km/h przy zmniejszonych obrotach silnika.

Wszystkie są wyposażone w 6-cylindrowy silnik Cursor 9 firmy FPT Industrial z termosprężarką doładowującą i chłodnicą międzystopniową o pojemności skokowej 8,7 l, w którym zastosowano opracowaną przez FTP technologię Hi-eSCR2 (Stage V). W modelach 340, 380 i 400 można ponadto zastosować tylny napęd gąsienicowy Rowtrac.

Tak jak do tej pory udźwig tylnego zaczepu sięga 11,700 kg, a przedniego - jeśli jest on na wyposażeniu ciągnika - 4 090 kg. Ciągnik ma sześć zaworów hydrauliki zewnętrznej z tyłu i trzy z przodu, również w przypadku modeli z przednim zaczepem. Dostępne są pompy hydrauliczne o wydatku 160, 221 lub 282 l/min. Seria ciągników Magnum została rozszerzona o Magnum 400 dla jeszcze bardziej wymagających zastosowań w branży.

AFS Connect

Myślą przewodnią nowych modeli Magnum jest zrozumienie roli danych we współczesnym rolnictwie. Nie ogranicza się to do danych eksploatacyjnych takich jak lokalizacja maszyn, ich wydajność i zapotrzebowanie na np. paliwo, lecz obejmuje również dane polowe takie jak np. wielkość obrobionego obszaru i dozowanie środków rolniczych. Te wszystkie dane można rejestrować i bezpiecznie przesyłać w czasie rzeczywistym podczas jazdy maszyny dzięki zastosowanej w nowych modelach Magnum technologii telematycznej AFS Connect. Dzięki niej nowe ciągniki umożliwiają właścicielom i operatorom regulację, zarządzanie, monitorowanie i transmisję danych odpowiednio w pożądany sposób.

System AFS Connect opiera się na technologii rolnictwa precyzyjnego (AFS) marki Case IH, wprowadzając ją na nowy poziom dzięki nowemu sprzętowi i oprogramowaniu, które obejmują nowy monitor, system operacyjny, odbiornik i całkowicie zmodyfikowany sprzęt, co umożliwia m.in. zdalny podgląd wyświetlacza i zdalną diagnostykę. Nowa technologia gości w zmodyfikowanej kabinie z nowym elementami sterowania i wyświetlaczami.

System AFS Connect umożliwia dwukierunkową komunikację między zamontowanym w kabinie monitorem AFS Pro 1200 a portalem Case IH AFS Connect, do którego dostęp można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej mycaseih.com. Mamy tam dostęp do zarządzania danymi wygenerowanymi w Magnum oraz wykonywanymi przez ciągnik pracami. Wspomniana strona umożliwia zarządzanie gospodarstwem, flotą maszyn i danymi z biura lub urządzenia mobilnego oraz monitorowanie aktualnie prowadzonych prac polowych, otrzymywanie informacji o maszynach, dostęp do danych agronomicznych i rejestrowanie tych czynności w czasie rzeczywistym. Bezprzewodowa transmisja danych eliminuje używanie karty pamięci USB.

Co ważne, rolnik może udostępniać dane robocze ciągnika swojemu dealerowi, aby ułatwić wykrywanie usterek lub przypominać o terminach serwisowania. AFS Connect umożliwia właścicielowi, zarządcy gospodarstwa i - przy udzieleniu zgody - dealerowi opiekującemu się maszyną zdalny podgląd ekranów roboczych AFS ciągnika, dzięki czemu mają oni przed oczyma ten sam widok co operator na kabinowym monitorze AFS Pro 1200. Może to pomóc w identyfikacji problemów i uzyskanie wiedzy na temat przyczyn ich powstawania i środków zaradczych. Gdy użytkownik wyrazi na to zgodę, dealer może skorzystać z funkcji zdalnego serwisowania, aby określić wymagane czynności serwisowe i konserwacyjne i - w stosownym przypadku - określić wymagane części i ich liczbę bez oglądania maszyny.
 

 
Nowa kabina


Wnętrze kabiny ciągnika Magnum zostało zmienione i dopracowane. Bez większych zmian pozostały charakterystyczne wyświetlacze informacyjne na słupku w kabinie. Udoskonalono podłokietnik z Multicontrollerem i umieszczone na nim elementy sterowania. Celem było zwiększenie poziomu intuicyjnej obsługi.

Nowy dżojstik na nowym podłokietniku z Multicontrollerem posiada teraz cztery konfigurowalne przyciski, kolejne cztery przyciski znajdują się na podłokietniku; do tego dochodzi obrotowe pokrętło do wyboru funkcji na monitorze AFS Pro 1200 oraz specjalne konfigurowalne przyciski do obsługi zaworów hydrauliki zewnętrznej. Główne dane robocze ciągnika takie jak poziom paliwa lub temperatura chłodziwa można szybko sprawdzić na nowym wyświetlaczu VIS2, który znajduje się na prawym słupku kabiny i zastępuje wcześniej stosowane wyświetlacze na słupku.

Na monitorze AFS Pro 1200 można w sumie wyświetlać obraz z czterech kamer; w luksusowej wersji kabiny dwie kamery stanowią wyposażenie seryjne. Wśród innych opcjonalnych elementów kabiny na uwagę zasługują czujniki monitorujące ciśnienie w oponach oraz półautomatyczną hydrauliczną amortyzację.
 Jan Beba1 z 4
Polska premiera ciągnika Case IH Magnum AFS Connect

Polska premiera ciągnika Case IH Magnum AFS Connect

2 z 4
Jeden z pierwszych modeli Case IH Magnum z 1992 roku.

Jeden z pierwszych modeli Case IH Magnum z 1992 roku.

3 z 4
Polska premiera ciągnika Case IH Magnum AFS Connect

Polska premiera ciągnika Case IH Magnum AFS Connect

4 z 4
Polska premiera ciągnika Case IH Magnum AFS Connect

Polska premiera ciągnika Case IH Magnum AFS Connect

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)