Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

LED-y popularne w rolnictwie

02.01.2017

Drukuj

LED-y popularne w rolnictwie

Artykuł dostępny

Wysoka żywotność i niewielki pobór mocy w porównaniu do reflektorów z żarówkami, to najistotniejsze zalety lamp LED. Można je wykorzystywać zarówno jako światła robocze, jak i te do jazdy w transporcie. 

r e k l a m aZapewnienie odpowiedniego oświetlenia, to ważny element w podnoszeniu komfortu i efektywności pracy sprzętu polowego. Montaż kilku dodatkowych lamp roboczych wiąże się z podwyższonym zapotrzebowaniem na prąd, co w pracy z maszynami wykorzystującymi sterowniki elektroniczne mogłoby utrudnić ich funkcjonowanie. Rosnąca popularność ledowego oświetlenia ciągników i maszyn rolniczych, jest więc efektem ich mniejszej energochłonności. Dla przykładu zamontowany w traktorze reflektor z żarówką H3 na wytworzenie strumienia światła o mocy 1150 lumenów pobiera prąd o mocy 55 W, podczas gdy reflektor LED o mocy 2500 lumenów zużywa 29 W.

Podstawowym elementem diody są dwa półprzewodniki tworzące kryształ. Gdy przepływa przez nie prąd stały, w zależności od modelu o napięciu od 12 V do 60 V, generują energię w postaci światła.

Ledowy reflektor roboczy do ciągnika kosztuje od 150 do 250 zł/szt., podczas gdy lampa halogenowa wiąże się z wydatkiem zaledwie 50–80 zł. Różnica w cenie jest natomiast rekompensowana większą wydajnością świetlną i trwałością. Dla lamp LED jest ona określana na minimum 20 tys. godzin, a reflektory halogenowe pracują średnio przez ok. 2 tys. godzin.

 

Fot. firmowe

Read more in the premium version

article icon

Rynek zbóż: raczej bez dobrych wiadomości

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii