Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Mniejszy i wolniejszy, ale lepszy – oto ciągnik dla małych gospodarstw!

11.05.2018

Drukuj

Mniejszy i wolniejszy, ale lepszy – oto ciągnik dla małych gospodarstw!

Artykuł dostępny

Dwanaście lat temu, rodzina Steinerów z miejscowości Orrville w stanie Ohio (USA), postanowiła przekształcić swoją farmę, na której uprawiała soję i kukurydzę w sposób konwencjonalny w gospodarstwo ekologiczne. Szybko jednak zdali sobie sprawę, że taka forma działalności będzie potrzebowała zupełnie innego podejścia i innych narzędzi, niż te które wykorzystywali dotychczas. Nie chodzi tu o stosowanie dronów czy klimatyzowanych kombajnów, ale o wyposażenie prostego ciągnika w łatwy do wymiany osprzęt i koła, które można szybko wyregulować do określonej szerokości rzędów.

r e k l a m aW ciągu ostatnich dziesięcioleci rolnictwo poszło w intensyfikację produkcji co oznacza, że również maszyny trzeba było dostosować pod specjalny system uprawy. W efekcie przekształcono je w wyspecjalizowane „komputery na kółkach”, które nie nadają się w przypadku prac w gospodarstwach ekologicznych. Tu liczy się prostota i mechaniczna walka z chwastami.

Naprzeciw temu problemowi wyszła firma Steiners, która produkuje sprzęt rolniczy od 1974 roku. „Wytwarzamy nasz sprzęt w małych partiach, a nie milionowych. Nie mamy konkurencji w postaci takich marek jak John Deere, bo nie zajmują się one produkcją na tak małą skalę” - wyjaśnia Lydell Steiner.

Polecany artykuł

Zapach spalin i warkot silników. Zobacz jak orzą zabytkowe traktory!„Spędziliśmy mnóstwo czasu z właścicielami gospodarstw ekologicznych w całym kraju i dowiedzieliśmy się, że używali oni modelu G” – mówi Lydell, odnosząc się do ciągnika produkowanego w latach 1948-1955 przez nieistniejącą już firmę Allis-Chalmers Manufacturing. „Zapytaliśmy więc: Co mógłby wnieść model G w XXI wieku?” Rolnicy zażądali ciągnika, którego mogliby sami naprawić, najlepiej takiego, który jeździ bardzo wolno.

I tak, w październiku ubiegłego roku, firma Steiners wprowadziła na rynek markę Tilmor wraz z zestawem przystawek zgodnych z modelem ciągnika G. Prawdziwym wydarzeniem jest jednak sama zaktualizowana wersja ciągnika, która ma jednak zadebiutować nie wcześniej niż w 2019 roku. Lydell przewiduje bum na ciągnik, nie tylko ze względu na odradzające się gospodarstwa ekologiczne. Swój prototyp obecnie stosuje na własnej farmie.

 

mm, jb
źródło: modernfarmer.com
foto: tilmor.com
video: Tilmor Products/youtube.com

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Ile jeszcze można wytrzymać?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii