Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Na wypadki nie ma rady?

04.10.2017

Drukuj

Na wypadki nie ma rady?

Artykuł dostępny

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Szwajcarii w latach 2011-2016 cztery z pięciu wypadków, które zdarzają się na drogach publicznych z udziałem maszyn rolniczych, jest następstwem pięciu głównych czynników. Zdaniem szwajcarskich badaczy głównymi przyczynami wypadków rolniczych są: 
 • przewrócenie maszyny (24%), 
 • zderzenie z innymi użytkownikami drogi (20%), 
 • zła widoczność (15%), 
 • niesprawna maszyna (13%),
 • błąd kierowcy (11%).
Ta cenna analiza wypadków wykonana przez Szwajcarów pozwala na wysunięcie wielu praktycznych wniosków, sugerujących w jaki sposób należy im zapobiegać. W związku z tym poruszając się po drogach zwłaszcza starszym sprzętem warto:
 • dostosować prędkość jazdy do warunków (natężenia ruchu, stanu nawierzchni),
 • unikać wchodzenia w zakręty ze zbyt dużą prędkością,
 • unieruchomić i zabezpieczyć przewożony ładunek przed wypadnięciem z przyczepy, 
 • wyposażyć sprzęt w panele oświetleniowe i sygnalizacyjne,
 • zwiększyć czujność traktorzystów szczególnie podczas jazdy z zawieszaną maszyną,
 • poprawić widoczność przez zamontowanie dodatkowych lusterek lub kamer.

W porównaniu do nowych maszyn pojazdy starszej generacji mają większy udział w wypadkach związanych z przewróceniem pojazdu. Niestety w tym przypadku dużą liczbę stanowią wypadki śmiertelne, bo aż 39% ze wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych z udziałem maszyn rolniczych.

r e k l a m aNiezwykle istotne w zapobieganiu nieszczęśliwym zdarzeniom jest troska, aby inni użytkownicy dróg mogli jak najszybciej dostrzec pojazdy rolnicze i odpowiednio ocenić prędkość jazdy oraz wymiary (długość i szerokość) sprzętu. W badaniach okazało się, że zamontowanie paneli oświetleniowych i sygnalizacyjnych jest najbardziej efektywnym i opłacalnym rozwiązaniem. W związku z tym nowe przepisy UE wprowadzają to dla wszystkich nowych maszyn rolniczych wyprodukowanych od 2018 r.

Kolejnym czynnikiem powodującym wypadki drogowe jest zły stan techniczny sprzętu rolniczego, w tym niesprawne światła odblaskowe czy nieprawidłowe działanie hamulców – zwłaszcza w zestawie ciągnik + przyczepa.  Warto zauważyć, że ponad 80% zarejestrowanych przez badaczy wypadków rolniczych w miało miejsce w gospodarstwie lub na polu, a reszta na drogach publicznych.
oprac. zs na podstawie CEMA

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: sytuacja przed żniwami się ustabilizowała

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii