Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Nowe ciągniki Deutz-Fahr 5080 DF/DS/DV Ecoline do pracy w sadach i winnicach

Obrazek

W ofercie firmy Deutz_Fahr pojawiły się nowe modele ciągników 5080 DF/DS/DV Ecoline, o szerokości zewnętrznej od 1,15 do 1,65 m, które przeznaczone są do pracy w sadach i winnicach.

Jan Józefowicz13 maja 2023, 06:00

Producent mówi o zachowaniu atrakcyjnej dla klienta ceny i zredukowanych kosztach konserwacji. Nowy silnik FARMotion 35 spełnia wymogi normy emisji spalin Stage V, bez konieczności stosowania płynu AdBlue. Wszystkie wersje modelowe serii Ecoline są dostępne z 4-słupkową kabiną i składaną ramą bezpieczeństwa ROPS.  Kabiny modeli 5080 DF/DS/DV Ecoline są dostępne w trzech różnych szerokościach i wymiarach nadkoli. W każdym przypadku maksymalna wysokość nie przekracza 2,5 metra, co ułatwia przejazd przez niższe bramy wjazdowe hal i budynków. Poza tym modele Ecoline mogą wykonywać prace komunalne.

 

Zużycie paliwa

Modele 5080 DF/DS/DV Ecoline mają nowoczesny silnik FARMotion 35, który zapewnia optymalne osiągi i małe zużycie paliwa. Jednostka napędowa ma hydrauliczną, automatyczną regulację luzów zaworowych. Nominalna prędkość obrotowa wynosi 2200 obr./min. Jednocześnie utrzymano wydłużone do 600 godzin okresy między przeglądami. Dzięki małemu zużyciu paliwa i zbiornikowi o pojemności do 95 litrów, nawet wielogodzinne prace nie wymagają częstego uzupełnienia paliwa.

 

Wiele biegów

Modele 5080 DF/DS/DV Ecoline mogą być wyposażone w przekładnie sterowane w pełni mechanicznie lub skrzynie z półbiegami Powershift zmienianymi za pomocą przycisków. Podstawowa wersja napędu ma 30+15 przełożeń z reduktorem (dwukrotnie większa liczba przełożeń do jazdy do przodu). W najbardziej rozbudowanej wersji operator ma do dyspozycji 45+45 przełożeń i 3 półbiegi Powershift na każdym biegu głównym. Półbiegi zmieniane są za pomocą przycisków, pod obciążeniem.

 

Zredukowane obroty silnika

Oferta obejmuje rewers mechaniczny lub elektro-hydrauliczny. Wersja z rewersem elektro-hydraulicznym Powershuttle ma jednocześnie funkcję Stop&Go i przycisk sprzęgła ComfortClutch na dźwigni zmiany biegów. Niezależnie od wersji napędu, ciągniki Ecoline osiągają prędkość maksymalną 40 km/godz. Dodatkowo - modele 5080DF Ecoline i 5080DS Ecoline oferują możliwość jazdy z maksymalną prędkością, przy zredukowanej prędkości obrotowej silnika. We wszystkich wersjach modelowych, WOM uruchamiany jest progresywnie przez sprzęgło elektrohydrauliczne. Ciągniki oferują prędkości wałka: 540-540ECO. Dostępna jest konfiguracja z trzema prędkościami wałka: 540-540ECO-1000, z wałkiem zsynchronizowanym (540-540ECO-Synchro). Jedną z opcji wyposażenia jest także przedni WOM 1000.

 

Wydajna hydraulika

Układ hydrauliczny w standardzie ma dwie pompy hydrauliczne: pompa główna o wydajności 54 l/min (lub opcjonalnie 64 l/min) jest dedykowana do zasilania podnośnika i rozdzielaczy hydraulicznych, a pompa pomocnicza o wydajności do 45 l/min (w zależności
od konfiguracji wyposażenia) zasila układ kierowniczy. Z tyłu standardowo montowany jest rozdzielacz z trzema obwodami hydraulicznymi i wolny spływ. W maksymalnym wyposażeniu, modele Ecoline mogą mieć maksymalnie 2 obwody z gniazdami zamontowanymi przy słupku kabiny z przodu. Podnośnik oferuje udźwig do 2800 kg w modelu 5DF Ecoline i 2600 kg w 5DS/DV Ecoline. We wszystkich modelach tylny podnośnik występuje w wersji sterowanej mechanicznie i elektronicznie. W przypadku EHR, przyciski  do sterowania ruchem ramion montowane są także na błotnikach kabiny. Opcjonalnie dostępne są stabilizatory hydrauliczne i podnośnik przedni 1500 kg.

 

Adaptacyjny układ amortyzacji kół przednich

Elektrohydrauliczne sterowanie włączaniem napędu na przednie koła i 100% blokadą obu mechanizmów różnicowych jest standardem (opcjonalnie dostępne ze sterowaniem automatycznym). Modele Ecoline mają układ hamulcowy na cztery koła z tarczami w kąpieli olejowej na wszystkich czterech kołach. Oprócz klasycznej osi przedniej dostępne jest również wielowahaczowy, hydropneumatyczny, adaptacyjny układ amortyzacji kół przednich, który optymalizuje komfort i osiągi w zależności od prędkości jazdy i kąta skrętu kół. Specjalne czujniki i dedykowana centralka ECU umożliwiają utrzymanie optymalnej charakterystyki amortyzacji w trakcie jazdy. Dzięki temu, modele Ecoline zachowują dużą stabilność, komfort i precyzję prowadzenia w trudnym terenie i w trakcie jazdy
po drodze.

 

Zaawansowane ciągniki

Marka Deutz-Fahr, wprowadzając nowe modele 5080 DF/DS/DV Ecoline, uzupełnia ofertę produktową w zakresie maszyn dedykowanych do prac w sadach, w winnicach i firmach komunalnych. Pełna gama modeli Deutz-Fahr w tej klasie maszyn obejmuje zaawansowane ciągniki serii 5DF/5DS/5DV TTV z napędem bezstopniowym (moc 91 - 126 KM) i ciągniki serii 5DF/5DS/5DV z napędem Powershift (moc 91 - 116 KM). Modele 5DF/5DS/5DV Ecoline stanowią dopełnienie oferty o wersję budżetową.

 

opr. Jan Józefowicz, źródło: Deutz-FahrPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)