Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Prosty i silny ciągnik do ciężkiej pracy: John Deere 6155M

Obrazek

Najpopularniejszy w Polsce w 2022 roku John Deere 6155M oceniają rolnicy - jakie są ich spostrzeżenia? Jak w pracy sprawdzają się najczęściej kupowane maszyny John Deere w polskich gospodarstwach?

Dawid KonieczkaKrzysztof Gębski8 kwietnia 2023, 08:00

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Najpopularniejszy w Polsce: ciągnik John Deere 6155M
 • Prosty i silny ciągnik do najcięższej pracy
 • Wydajny i mocny
 • Ile kosztuje ciągnik John Deere?
 • Większy przebieg i stabilność podczas pracy
 • Plusy i minusy John Deere 6155M
 • Ocena w AGRO RANKING

Najpopularniejszy w Polsce: ciągnik John Deere 6155M

W drugim odcinku naszej serii prezentujemy najpopularniejszy ciągnik rolniczy w Polsce w roku 2022, czyli John Deere 6155M. W ub.r. w Polsce sprzedano ich aż 414 sztuk. 6155M to najmniejszy sześciocylindrowy model popularnej serii 6M, pod maską pracuje znana od lat jednostka o pojemności 6,8 l, która rozwija moc znamionową 114 kW/155 KM. Traktory 6M wyróżniają się skromniejszym wyposażeniem i niższą ceną niż modele 6R. To ważny argument dla wielu rolników, którzy nie są fanami najnowszych elektronicznych rozwiązań.

Ciągniki serii 6M to zdaniem rolników dopracowane i sprawdzone od lat maszyny. Podkreślają to także bohaterowie naszych reportaży. Ciągniki 6M z pozoru z uboższym wyposażeniem, mogą mieć amortyzowaną przednią oś, kabinę, a także bardzo dobry fotel traktorzysty. Dzięki temu wielogodzinna praca w polu czy transporcie jest o wiele mniej męcząca. Ciągniki mimo uboższego wyposażenia oferowane są z układami automatycznego prowadzenia i pakietami rolnictwa precyzyjnego, a także funkcjami zdalnego monitorowania parametrów pracy JD Link. Na końcu artykułu prezentujemy wynik Agrorankingu, gdzie rolnicy oceniali ten model ciągnika.

rolnicy oceniają

Prosty i silny ciągnik do najcięższej pracy

Potrzebowałem mocnego, sześciocylindrowego ciągnika do najcięższych prac w gospodarstwie – mówi Paweł Duchnowski z miejscowości Podbiele w woj. mazowieckim. W kwietniu 2022 roku wybór padł na John Deere 6155M.

duchnowski wizytowka

– Przez chwilę zastanawiałem się nad czterocylindrowym modelem, który jest krótszy, zwrotniejszy i zapewnia przede wszystkim lepszą widoczność. Jednak tam wysoka moc generowana jest m.in. przez dwie szeregowo ułożone turbosprężarki, w 6155M jest tylko jedna – mówi Duchnowski i wskazuje, że prostsza konstrukcja zdecydowała o ostatecznym wyborze.

Wydajny i mocny

Rolnik gospodaruje na areale 55 ha, w rozłogu przeważają słabe gleby. W zagrodzie prowadzona jest jeszcze hodowla bydła mlecznego, w oborze jest 35 krów mlecznych.

Nowy ciągnik ma wystarczający zapas mocy do maszyn, którymi dysponuję. Ciągnik pracuje lekko, nie jest żyłowany, co przekłada się na umiarkowane spalanie. W orce schodzę nawet do 12 l/ha – mówi rolnik, ale wyraźnie tutaj zaznacza, że dotyczy to pól z bardzo lekką glebą. Duchnowski to typowy dwuzawodowiec, oprócz gospodarstwa pracuje w pełnym wymiarze godzin na stanowisku kierownika skupu w pobliskim młynie zbożowym.

– Każdego dnia widzę, jakimi ciągnikami rolnicy przywożą zboże. Rozmawiam z nimi, pytam m.in. o niezawodność, ewentualne usterki i spalanie. Opinie rolników o tej marce w zdecydowanej większości są pozytywne, wielu z nich mówi, że im starszy ciągnik, tym lepszy. Dlatego wybrałem model M, który ma uboższe wyposażenie i dzięki temu jest tańszy – mówi Duchnowski.

Rolnik wspomina, że zakup John Deere był spontaniczną i szybką decyzją. W ub.r. w Ostrowi Mazowieckiej otwarto nowy punkt dealerski firmy Fricke.

Ile kosztuje ciągnik John Deere?

– Wracając z pracy, wstąpiłem do nowego punktu, aby się rozejrzeć. Na placu stał gotowy do odbioru ciągnik 6155M, w bardzo dobrej cenie z roku 2021. Kosztował wtedy 405 tys. zł netto – wspomina Duchnowski. Okazuje się, że Duchnowski był pierwszym klientem nowego punktu dealerskiego.

Przez rok ciągnik nakręcił 250 h. Pracował głównie z czteroskibowym obrotowym pługiem, agregatem uprawowo-siewnym o szerokości 3 m i w transporcie.

– Cenię ciągnik za duże gabaryty i stabilność w polu oraz wysoką pozycję w kabinie – mówi rolnik. Zimą tego roku ciągnik trafił do dealera na pierwszy większy przegląd. Przy tej okazji John Deere został doposażony w przedni TUZ i WOM. – Kupiłem ciągnik w gotowej specyfikacji i nie mogłem nic zmienić, teraz dokładam potrzebne dodatki. TUZ i WOM firmy Sauter kupiłem również ze starych zapasów dealera, jego koszt to 25 tys. zł netto – informuje rolnik i zaznacza, że w rozliczeniu zostawił walizkowy obciążnik. Do ciągnika zostało zamontowane także złącze hydrauliczne LS, bo Duchnowski kupił ostatnio przyczepę do zbioru zielonki Pöttinger.

Ciągnik został niedawno doposażony w przedni TUZ i WOM. Koszt modernizacji w autoryzowanym serwisie wyniósł 25 tys. zł netto (obciążnik walizkowy w rozliczeniu).
Ciągnik został niedawno doposażony w przedni TUZ i WOM. Koszt modernizacji w autoryzowanym serwisie wyniósł 25 tys. zł netto (obciążnik walizkowy w rozliczeniu).

– Wszystko kupuję przy okazji i za obniżoną cenę. Przyczepa ma dwa lata, jest fabrycznie nowa i tańsza o niemal 20 tys. euro od maszyny zamówionej po dzisiejszej cenie – mówi zadowolony rolnik.

Większy przebieg i stabilność podczas pracy

Od tego roku John Deere będzie współpracował z zestawem kosiarek dyskowych Vicon, czyli maszyną czołową i boczną.

– Wszystko, co robię, staram się robić najbardziej efektywnie. Ze względu na niedobór czasu muszę mieć wydajny sprzęt, aby zebrać dla bydła paszę najlepszej jakości. To pozwoli mi zaoszczędzić na dodatkach paszowych – mówi rolnik. Tak samo jest z przygotowaniem pola pod zasiew rzepaku. Ze względu na słabe stanowiska, rolnik stara się wcześnie wysiewać rzepak, aby rośliny wykształciły silny korzeń przed zimą. Duchnowski sporo pracuje po zmroku i chwali oświetlenie robocze zamontowane na kabinie. Jest także zadowolony z funkcji pamięci obrotów silnika. – Miałem kontuzję nogi, dzięki pamięci obrotów silnika mogłem wygodnie pracować w czasie rekonwalescencji – dodaje rolnik.

Układ hydrauliczny został uzupełniony o złącze LS do współpracy z przyczepą zbierającą.
Układ hydrauliczny został uzupełniony o złącze LS do współpracy z przyczepą zbierającą.

Duchnowski również dostrzega duże rozmiary pokrywy silnika.

– Obawiam się, czy szeroka i długa maska nie będzie zbyt mocno ograniczać widoczności na kosiarkę z przodu – mówi rolnik. Codzienna obsługa filtra powietrza umieszczonego nad chłodnicami nie sprawiała problemów. Rolnik mówi, że zawsze wchodził na obciążnik walizkowy, teraz gdy z przodu jest TUZ, zauważa, że dostęp do filtra może być trudniejszy. Przy okazji ostatniej wizyty ciągnika w serwisie rolnik poprosił mechaników o wkręcenie ograniczników kąta wychylenia przednich kół przy skręcie. Teraz traktor jest bardziej zwrotny.

– Prędkość maksymalną 43 km/h ciągnik rozwija przy wysokich znamionowych obrotach 2100 obr./min. Dziś, kupując ciągnik, na pewno wybrałbym przekładnię z funkcją eko – kończy rolnik.

Oceń swój traktor na www.topagrar.pl/agroranking/. W kolejnym numerze zaprezentujemy oceny ciągnika Kubota M4073.

PLUSY John Deere 6155M

 • wysoka pozycja w kabinie
 • konstrukcja ramowa i stabilność podczas pracy w polu
 • dobre oświetlenie robocze
 • pamięć obrotów silnika

Minusy John Deere 6155M

 • długa i szeroka maska
 • prędkość maksymalna przy wysokich obrotach

 Ocena w AGRO RANKING

dk, kg
fot. Gębski, KonieczkaPicture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski
Pozostałe artykuły tego autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 04/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)