Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Pyrzyce walczą o ziemię z ANR (FILM)

24.03.2017

Drukuj

Pyrzyce walczą o ziemię z ANR (FILM)

Artykuł dostępny

Wczorajszy protest rolników, który zajechali traktorami pod Agencję Nieruchomości Rolnych w Szczecinie był ostrzeżeniem. Zdaniem rolników, wciąż zbytnio przewlekają się sprawy rozdysponowania ziemi w Zachodniopomorskiem.

r e k l a m a
Do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wróciło część ziemi z dzierżaw spółek z kapitałem zagranicznym. Tych, które polscy rolnicy zajechali w Ślazowie, Obojnie, Czarnowie – top agrar Polska pisał o tym w na jesieni 2015 r., a także latem 2016 r., gdy relacjonowaliśmy żniwa na tych gruntach.


– Nasza lokalna ANR szczyci się tym, że ziemia wróciła do Zasobu. Część z tych gruntów już została rozdysponowana rolnikom. A gdzie reszta? Dlaczego ANR ogłasza przetargi, a potem je masowo odwołuje? Blokuje wadia wpłacane przez rolników, co niektórym utrudnia start do kolejnych przetargów. Czy o to chodzi? – pytają zdenerwowani rolnicy.
Niezadowoleni z pracy szczecińskiego oddziału terenowego ANR zawiązali nawet Pyrzyckie Stowarzyszenie Gospodarstw Rodzinnych Poszkodowanych przez ANR.

Polecany artykuł

Rolniczy protest w Szczecinie!
Apeluję do rolników i całego polskiego społeczeństwa, by wspierać naszą działalność. Już dość rozkradania polskiej ziemi i tuszowania interesów zagranicznych przedsiębiorstw. Komu droga jest sprawa, by polska ziemia była w polskich rękach, może wspierać nas także wpłatami na nr konta 71 9387 0003 00008 4972 0000020 – mówi Wacław Klukowski, prezes PSGRPPANR.

Poniżej film z wczorajszego protestu.
Polecamy też wcześniejsze materiały przygotowane przez naszą redakcję. Zachodniopomorskim rolnikom towarzyszymy od kilku lat:

  • grudzień 2012 r. – żądanie odwołania dyrekcji OT ANR w Szczecinie – zarzuty sprzyjania słupom i niejasnym powiązaniom biznesowym;
  • styczeń 2013 r. – przyjazd pełnomocnika prezesa ANR – Jacka Maliszewskiego i wymiana dyrekcji OT ANR Szczecin;
  • 2013/14 – Zachodniopomorska Izba Rolnicza prekursorem zmian w rozdysponowaniu ziemi z ANR, idea przetargów ograniczonych;
  • jesień 2015 r. – najazd polskich rolników na dzierżawy spółek z kapitałem zagranicznym (tu KLIKNIJ – filmy);
  • jesień 2015 r. – aresztowanie niektórych rolników z okolic Pyrzyc pod zarzutem zmowy cenowej na przetargi na ziemię;
  • lato 2016 r. – żniwa na zajechanych gruntach i nadal niejasny ich status.
Czytaj "top agrar Polska" – już w numerze majowym szeroki raport o polskiej ziemi. A bieżące newsy codziennie na www.topagrar.pl.

Pełny dostęp do portalu i do pełnej treści newsów tylko dla prenumeratorów top agrar Polska.Fot. Łuczak

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Fakty są bezlitosne

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii