Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Spadła sprzedaż ciągników rolniczych

Obrazek

Producenci ciągników rolniczych sprzedający swoje maszyny na polskim rynku nie mają powodów do zadowolenia. Po kilku "tłustych" latach, obfitujących w rekordowe sprzedaże traktorów, nadszedł dla nich bardzo "chudy" rok.

27 marca 2014, 11:56

Biorąc pod uwagę tylko dane z 2013 roku, większość czołowych producentów ciągników rolniczych na nasz rynek odnotowała spadki sprzedaży. Według danych firmy Martin & Jacob marki takie jak: New Holland, Zetor, John Deere, czy Deutz-Fahr sprzedały w styczniu i lutym br. odpowiednio o: 27,7%, 13,4%, 43,5% i 24% mniej niż w analogicznym okresie 2013 roku. Wprawdzie wymienione marki nadal są w ścisłej czołówce producentów sprzedających najwięcej ciągników w kraju, ale popyt na nowe ciągniki wyraźnie w minionym roku się skurczył.

To, co martwi producentów, cieszy tych rolników, którzy planują zakup nowej maszyny w najbliższym czasie. Kryzys sprzedaży to doskonały moment na negocjowanie z dilerem ceny traktora, która w obecnej sytuacji może zmaleć od kilku do nawet kilkunastu procent. Każdy handlowiec wie bowiem, że lepsza jest ciągłość sprzedaży, nawet z mniejszym zyskiem, niż sprzedażowy zastój.

Na spadek sprzedaży nowych ciągników wpływ ma nie tylko przejściowe ograniczenie w dostępie do funduszy unijnych i kredytów preferencyjnych, ale także pewne nasycenie rynku. Intensywna wymiana parku maszynowego w Polsce trwa od chwili uruchomienia programu Sapard, a więc od 10 lat. Przez ten czas bardzo wiele gospodarstw skorzystało z funduszy unijnych i zakupiło nowe ciągniki. bcz

Źródło: Martin & JacobWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)