Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

#toptraktory - JCB

07.12.2017

Drukuj

#toptraktory - JCB

Artykuł dostępny

Historia angielskiej marki JCB rozpoczęła się 23 października 1945 roku kiedy to Joseph Cyril Bamford (JCB) w wynajętym garażu w Uttoexeter zbudował pierwszą wywrotkę, a wszystko przy pomocy zestawu spawającego za 1 funta. Czy udało się na tym zarobić? Oczywiście! Bamford sprzedał ją następnie na miejskim targu za 45 funtów. To dało początek firmie JCB.

r e k l a m aMarka JCB znana jest głównie z produkcji silników, maszyn budowlanych i ładowarek. Pierwsza ładowarka JCB - model 520 wyprodukowana została w Rocester 3 października 1977 r. Do dziś mieści się tam światowa centrala firmy. W pierwszym pełnym roku produkcji wyprodukowano prawie 300 maszyn, czego dokonała garstka pracowników. Obecnie z linii produkcyjnej zjeżdża tysiące ładowarek, a firma zatrudnia około 800 osób. Próg 100 000 wyprodukowanych maszyn udało się przekroczyć w 2006 roku, co zajęło firmie 30 lat. Co ciekawe, kolejne 100 tysięcy powstało w minionych 10 latach! Obecnie firma JCB produkuje łącznie 90 różnych modeli ładowarek. 

Tak dynamiczny rozwój nie towarzyszył produkcji żółto-czarnych traktorów. Jej początek sięga roku 1991 (fot. powyżej), choć prototyp modelu Fastrac powstał w 1987 r. Charakterystyczną cechą tych modeli są cztery równe koła z centralnie umieszczoną kabiną. Poza tym pojazd może rozwijać prędkość nawet powyżej 75 km/h. W traktorach Fastrack montowane są sześciocylindrowe turbodiesle AGCO Power, oraz nowoczesne skrzynie biegów: Power Shift lub bezstopniowa.

Obecnie firma ma w sprzedaży trzy serie ciągników 3000, 4000 i 8000. Ich moc waha się od 160 KM dla modelu 4160 do 280 KM dla modelu 8310 i dla pojemności od 6,6 l. do 8,4 l. Fastrac JCB  współpracuje z układem GPS Trimble, który wspomaga sterowanie maszyną w polu przy przejazdach liniowych. W trosce o komfort, szczególnie podczas jazdy z maksymalną prędkością producent zastosował sprężynowe zawieszenie i wyciszenie kabiny. 

Oferta ładowarek rozpoczyna się od miniładowarek kołowych z udźwigiem do ok 1,5 t. i mocy 90 KM i wysokości 2,11 m. Doceniane są zwłaszcza do zadań przeładowczych w zabudowaniach, gdzie nie zawsze można pracować dużą ładowarką teleskopową. Ładowarki teleskopowe sięgają mocy 145 KM dla modelu o maksymalnej wysokości podnoszenia 7,9 m., maksymalnym udźwigu 6 t., maksymalnym zasięgu do przodu wynoszącym 4,5 m. i udźwigu na pełnym wysięgu 1,75 t. Dla zadań specjalnych firma posiada ładowarki przegubowe z których najmocniejszy model waży ponad 20 t., a sam jest wstanie udźwignąć prawie 16 t. przy pojemności łyżki 3,5 m3.
pju
Fot. Beba, firmowe 

Zobacz także:
#toptraktory – Ursus
#toptraktory – Massey-Ferguson
#toptraktory – Kubota
#toptraktory – Deutz-Fahr

Polecane dla Ciebie:

article icon

Soja też może chorować

Zamów wersję premium

Galeria zdjęć

JCB Fastrac
Pierwsze maszyny budowlane JCB
Pierwsze maszyny budowlane JCB
Ładowarka kołowa JCB
Ładowarka teleskopowa JCB AgriPro

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii