Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Traktor z duszą Rudego 102

12.01.2018

Drukuj

Traktor z duszą Rudego 102

Artykuł dostępny

Aby się tego dowiedzieć, przenieśmy się do oddalonego od Polski o 3 tys. km Niżnego Tagiłu, miasta w azjatyckiej części Rosji, około 25 kilometrów na wschód od umownej granicy Europy i Azji. W tamtejszej gigafabryce militarnej Uralvagonzavod (UVZ) w czasie II wojny światowej masowo produkowane były czołgi i sprzęt pancerny. 

Produkcja militarna prowadzona jest w UVZ do dziś. Jednak obok nowoczesnych czołgów i wozów opancerzonych powstaje szereg innych pojazdów – w sumie około 200 modeli. Z końcem lat 90-tych do portfolio zakładu wprowadzono pojazdy drogowe i robocze, w tym ciągnik rolniczy RT-M-160. 175-konny ciągnik wyróżnia się układem czterech skrętnych kół z centralnie umieszczoną kabiną. Na WOM jednostka YAMZ-236D-2 (norma emisji spalin Euro 0) generuje 144 KM. Traktor z 16 biegami w przód i 8 w tył dysponuje dwiema prędkościami WOM (540 i 1000 obr./min) może być wykorzystywany do większości prac rolniczych. W tylnej części ciągnika jest możliwość nabudowania osprzętu, np. opryskiwacza. W standardowym wyposażeniu montowane sa koła w rozmiarze 16,9R30, natomiast w opcji zastosować można wersję 21R24, 13,6R38 lub 9,5-42.

Warto wiedzieć, że z linii montażowej fabryki Uralvagonzavod zjechało blisko 30% wszystkich czołgów biorących udział w działaniach II wojny światowej. Tylko w czasie II wojny tylko w Niżnym Tagile wyprodukowano 25 tys. pojazdów bojowych – to więcej niż wszystkie fabryki militarne w Niemczech łącznie. Aby podkreślić skalę prowadzonej produkcji warto zaznaczyć, że od 1941 roku fabrykę Uralvagonzavod opuściło ponad 100 tys. pojazdów pancernych. Przez długi okres flagowym modelem tej fabryki był znany z roli Rudego 102 w filmie „Czterej pancerni i pies” T34.

r e k l a m aObecnie struktura Uralvagonzavod obejmuje ponad 20 przedsiębiorstw przemysłowych, instytutów badawczych i biur projektowych w pięciu regionach federalnych Rosji. 

Fot. firmowe, Wikipedia

Przeczytaj więcej w wersji premium

article icon

Co wysiać po wymokniętych oziminach?

Zamów wersję premium

Galeria zdjęć

Czołg T34 produkowany m.in. w fabryce UVZ w Niżnym Tagile.
Czołg T34 produkowany m.in. w fabryce UVZ w Niżnym Tagile.
Ciągnik rolniczy RT-M-160
Ciągnik rolniczy RT-M-160

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii