Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Turcja bije rekordy w produkcji i sprzedaży ciągników

Obrazek

Produkcja tureckich ciągników rośnie szybciej niż szacowali ekonomiści, czemu w żaden sposób nie przeszkadza pandemia koronawirusa. Znaczne ożywienie odnotowano też w zakresie liczby rejestrowanych ciągników.

Jan Beba14 listopada 2020, 14:26

Informacji o rynku ciągników w Turcji dostarcza Tarmakbir, czyli organizacja zrzeszająca tureckich producentów ciągników i maszyn rolniczych. Według wstępnych danych opublikowanych za III kwartał 2020 roku, turecka produkcja ciągników wzrosła we wrześniu o 75% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Pomimo rosnących przypadków zarażeń wirusem i wprowadzanych ograniczeń, produkcja traktorów w Turcji wzrosła bardziej niż oczekiwano w tym okresie.

30% wzrostu w 5 lat

Choć w I półroczu 2020 produkcja ciągników w Turcji wzrosła o 31% w porównaniu z rokiem poprzednim, to wynik i tak jest niższy od średniej z ostatnich 5 lat, która utrzymuje się na poziomie 41,5%. Po nie najłatwiejszych 6 miesiącach 2020 roku, coraz lepsze wyniki zaczęły spływać w drugiej połowie roku. Jednak w sierpniu przemysł zatrzymał się, ponieważ niektóre fabryki miały okres konserwacji i napraw. Wraz ze wzrostem po okresie konserwacyjnym, wzrost produkcji w okresie styczeń-październik 2020 wzrósł o 82,5% – 37 699 sztuk w porównaniu z rokiem poprzednim. Tylko we wrześniu 2020 roku z linii produkcyjnych tureckich fabryk zjechało niecałe 6 tys. traktorów. Z kolei październikowa produkcja zakończyła się najlepszym wynikiem od 5 lat – 6207 sztuk.

Dynamiczny popyt na krajowym rynku
Po wiosennej zapaści rynek rozkwitł w okresie maj-czerwiec. Popyt na ciągniki osiągnął najwyższy poziom w ostatnich kilku miesiącach, co wynikało z przesunięć zakupów z ubiegłego roku, stosunkowo dobrego sezonu w rolnictwie (w zależności od regionu i grupy produktów) czy niskich stóp procentowych w rolnictwie. Poza tym znacznie wyhamował eksport używanych ciągników do Turcji, co dodatkowo zwiększyło zainteresowanie i popyt na nowe ciągniki. W okresie styczeń-wrzesień sprzedaż krajowa wzrosła o 90,2 % w stosunku do rekordowo trudnego roku poprzedniego. Jednak biorąc pod uwagę średnią z ostatnich 5 lat, rynek skurczył się o 21,4%.

We wrześniu 2020 r. zarejestrowano 4768 ciągników, to o 11% więcej niż średnia z ostatnich 5 lat dla tego miesiąca. Łącznie w okresie styczeń-wrzesień 2020 roku tureccy rolnicy zarejestrowali 30 960 ciągników, co i tak oznacza 21-procentowy spadek w porównaniu ze średnią z ostatnich 5 lat. Do tej pory na czele najbardziej popularnych producentów w Turcji jest New Holland. Kolejne lokaty zajmują Tümosan, Massey Ferguson, Case IH, Erkunt, Hattat, Başak, Deutz-Fahr, Kubota i John Deere.

forum top agrarPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)