Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Używany ciągnik – dobrze sprawdź i walcz o cenę

Obrazek

Większość punktów w ciągniku można sprawdzić samodzielnie, w przypadku nowszych, dobrze wyposażonych modeli bezcenna jest pomoc fachowego mechanika.

Dawid Konieczka1 listopada 2016, 07:00

Używany traktor to dobra alternatywa dla tych, którzy w programach nie mogą już kupić nowego modelu. Aby ocenić kluczowe podzespoły zazwyczaj wystarczy doświadczenie zdobyte w gospodarstwie.

Na pierwszy ogień zawsze idą opony. Nic dziwnego, koszt zakupu 4 nowych gum w zależności od rozmiaru i marki to niekiedy nawet ponad 20 tys. zł. Jest o co walczyć, więc warto zbijać cenę. Oprócz wysokości bieżnika ważny jest stan gumy na bokach opony. Jeśli jest popękana, nie wróży to długiej eksploatacji. Warto sprawdzić datę produkcji ogumienia, która znajduje się w niewielkiej elipsie bardzo blisko stopki, opierającej się na feldze. Data produkcji składa się z 4 cyfr. Dwie pierwsze to tydzień w roku, a dwie kolejne to rocznik.

Praca w polu i w transporcie

Jeśli ciągnik ma pierwszy komplet opon ich zużycie powinno być zgodne z przebiegiem. Gdy traktor dużo pracował w polu, krawędzie bieżnika będą zaokrąglone. Jeśli opona pracowała głównie w takich warunkach, powinna wystarczyć na 6–7 tys. godzin pracy. Co innego, gdy ciągnik był intensywnie użytkowany w transporcie. Wtedy krawędzie bieżnika będą ostre i bieżnik zetrze się znacznie szybciej. Dotyczy to zwłaszcza opon na przedniej osi napędowej.  dk

Więcej przeczytasz w listopadowym wydaniu "top agrar Polska" od str. 100.Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)