Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Valtra T175e: "W trybie Eco ten ciągnik to kosa" [ROLNICY OCENIAJĄ]

Obrazek

W serii „Rolnicy oceniają” tym razem prezentujemy najpopularniejszy w Polsce model Valtry, T175e. Co o tym ciężkim, ale zwrotnym ciągniku mówią rolnicy? Na ile ocenili ten model w Agrorankingu?

Dawid Konieczka15 września 2023, 07:00

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Najmocniejszy ciągnik wśród najpopularniejszych
 • Duża pojemność i masa własna
 • Zwrotność ciągnika
 • Intuicyjna obsługa
 • Są też minusy. Jakie?
 • Inne wyposażenie
 • Plusy ciągnika Valtra T175e
 • ​Minusy ciągnika Valtra T175e
 • Ocena rolników w Agrorankingu

Najmocniejszy ciągnik wśród najpopularniejszych

Valtra ma powody do zadowolenia, bo model T175e to najmocniejszy traktor z grona dziesięciu najpopularniejszych marek najlepiej sprzedających się ciągników zeszłego roku. Odwiedziliśmy dwóch rolników z Wielkopolski z powiatu kolskiego, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z pracy tym modelem. W obu gospodarstwach ciągnik jest głównym koniem pociągowym. To popularny model, który trafia do rozwijających się rodzinnych gospodarstw, które chcą powiększać areał upraw w kolejnych latach. Ciągnik dobrze sprawdza się przy ciężkich pracach uprawowych. Rolnicy cenią silnik AGCO Power, który wyróżnia duża pojemność skokowa 7,4 l. Poza tym ciągnik cechuje się dużym rozstawem osi i wysoką masą.

Valtra zyskuje uznanie rolników za dobrze wyposażoną przekładnię, która ma funkcje automatyczne i wygodnie obsługiwany tempomat. Na uznanie zasługuje zintegrowany z podłokietnikiem, wygodny w obsłudze dotykowy terminal SmartTouch, na którym można obsługiwać m.in. maszyny z ISOBUS i układ prowadzenia GPS.

Na końcu artykułu prezentujemy wynik Agrorankingu, gdzie rolnicy oceniali ten model ciągnika.

Duża pojemność i masa własna

– Do zakupu Valtry przekonała mnie duża pojemność skokowa silnika, wysoka masa ciągnika, niezależny zbiornik oleju hydraulicznego i bogate wyposażenie przekładni – mówi Artur Mrzewa z miejscowości Zalesie w Wielkopolsce.

wrzewa wizytowka rolnik valtra agroranking

W jego gospodarstwie, które prowadzi wspólnie z rodzicami, od października ub.r. pracuje nowy ciągnik Valtra T175e w wersji Versu, który do tej pory nakręcił 300 godzin. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka, więc ciągnik oprócz typowych prac polowych sporo pracuje z wozem asenizacyjnym o poj. 16 tys. litrów i rozrzutnikiem obornika.

Zwrotność ciągnika

– Moim zdaniem nie ma innego ciągnika o takich gabarytach, który byłby zwrotniejszy od Valtry. Pracując z 3-m zawieszanym kultywatorem z aktywnym prowadzeniem GPS bez problemu wjeżdżam w co drugą linię prowadzenia – mówi młody rolnik. Dobra zwrotność to zasługa przewężonego kadłuba pod silnikiem, gdzie mieszczą się skręcone koła przednie. Rolnik mówi, że gdy nie korzysta z prowadzenia GPS, używa układu Quick Steer, co pozwala zmniejszyć liczbę obrotów kierownicą. Rolnik chwali również pneumatyczną amortyzację przedniej osi, chociaż zauważa, że oś mogłaby wychylać się w większym zakresie, gdy najedzie przednim kołem na duże wzniesienie.

Rolnik zadowolony jest z pneumatycznej amortyzacji przedniej osi
Rolnik zadowolony jest z pneumatycznej amortyzacji przedniej osi 

– W trybie Eco przy ok. 1500 obr./min ten ciągnik to prawdziwa kosa – mówi Mrzewa. Valtra T175e to jedyny model serii T, który fabrycznie ma wgrane dwie mapy charakterystyki pracy silnika. W trybie Eco, który aktywuje się bezpośrednio po kliknięciu ikonki silnika na monitorze SmartTouch silnik zyskuje dodatkowe 100 Nm momentu obrotowego.

– W Eco silnik zaczyna rasowo warczeć i nie schodzi z obrotów poniżej 1500 obr./min, gdy ma zbyt ciężko, koła tracą przyczepność – mówi rolnik.

Intuicyjna obsługa

Młody rolnik na plus zalicza obsługę SmartTouch. – Z jego obsługą nie ma problemów tata i pomocnik, który czasami też wsiada do nowej Valtry. Wszystko opisane jest czytelnymi ikonami na monitorze – mówi Mrzewa. Poza tym chwali Valtrę za skróconą instrukcję obsługi w SmartTouch. Gdy masz wątpliwości, czy pod daną ikoną kryje się funkcja, którą chcesz aktywować, możesz skorzystać ze skróconego opisu funkcji. – Dzięki temu nie musisz w polu korzystać z instrukcji obsługi – dodaje rolnik.

Valtra wyposażona jest także w drugi monitor na prawym słupku, co zdaniem rolnika jest dobrą lokalizacją, bo ma się dobrą widoczność na oba monitory jednocześnie.

Są też minusy. Jakie?

Mrzewa dostrzega także niedogodności, w dużej mierze dotyczące kabiny. Pierwsza sprawa to szpiczasty i ostry przycisk zmiany kierunku jazdy na dźwigni wielofunkcyjnej. Gdy często się z niego korzysta, kciuk zaczyna boleć. Niestety, jego kształt narzucają normy bezpieczeństwa.

Zdaniem Artura Mrzewy ostry przycisk zmiany kierunku jazdy na dźwigni wielofukcyjnej jest niewygodny w obsłudze
Zdaniem Artura Mrzewy ostry przycisk zmiany kierunku jazdy na dźwigni wielofukcyjnej jest niewygodny w obsłudze

Druga sprawa dotyczy poziomu hałasu w kabinie.
– Zainstalowałem w telefonie aplikację do mierzenia poziomu hałasu. To nie jest profesjonalny pomiar, ale w kabinie 12-letniego ciągnika innej marki jest ciszej niż w nowej Valtrze. Jeden z sąsiadów ma poprzedni model T174, tam poziom hałasu również jest niższy – zauważa rolnik.

Użytkownik Valtry zauważył także, że do wysunięcia zaczepu transportowego trzeba odblokować i odchylić hydrauliczny łącznik centralny.

 Pionowo ustawione wieszaki TUZ mają zapobiegać powstawaniu luzów na łączeniach elementów podnośnika
 Pionowo ustawione wieszaki TUZ mają zapobiegać powstawaniu luzów na łączeniach elementów podnośnika

– Trudno wykonać obie czynności jednocześnie jednej osobie – mówi rolnik. Na plus rolnik zalicza solidny udźwig tylnego TUZ na poziomie 9,5 t oraz pionowo ustawione wieszaki łączące ramiona TUZ ze wspornikami połączonymi z siłownikami podnośnika. Valtra ma pompę hydrauliczną o wydatku 160 l/min. – Ta wersja standardowo wyposażona jest w wymiennik ciepła oleju hydraulicznego. Ważne było dla mnie to, że ciągnik ma oddzielny zbiornik oleju hydraulicznego – mówi rolnik.

Inne wyposażenie

Dziś rolnik zauważa, że z pewnością zamówiłby automatyczne stabilizatory ramion podnośnika. – Gdy kupowałem ciągnik, pakiet oświetlenia LED sporo kosztował. W to miejsce zamówiłem złącze hydrauliczne LS i obciążniki tylnych kół. Ważniejsza była dla mnie funkcjonalność ciągnika niż wygodna praca po zmroku – tłumaczy rolnik.

Plusy ciągnika Valtra T175e

 • duża zwrotność
 • regulacja czułości rozruchu WOM
 • niezależny układ oleju hydraulicznego

​Minusy ciągnika Valtra T175e

 • przycisk zmiany kierunku jazdy na dźwigni
 • łącznik hydrauliczny utrudnia demontaż zaczepu

Ocena rolników w Agrorankingu

agroranking ciągnik valtra

dk

fot. KonieczkaPicture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 09/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)