Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Zabezpiecz swój traktor

Obrazek

Lichio nie śpi więc lepiej dmuchać na zimne i zawczasu zabezpieczyć swój traktor przed złodziejem.

Jan Józefowicz24 marca 2016, 10:35

Wyposażenie ciągników w identyczne kluczyki to wygoda dla traktorzystów w dużym gospodarstwie, ale ułatwia działanie złodziejom. Aż strach zostawić sprzęt na podwórku, a jeszcze bardziej w oddaleniu od gospodarstwa.

Jak informuje firma John Deere, jednym z rozwiązań, utrudniających kradzież są immobilizery. Montuje się je zarówno fabrycznie, jak i w formie dodatkowych zestawów spersonalizowanych kluczy. Immobilizer przez układ elektryczny zapobiega uruchomieniu silnika przez inny kluczyk. Producenci oferują także spersonalizowane zamki do korka wlewu paliwa, drzwi czy maski silnika.

Innym rozwiązaniem są systemy telematyczne, które umożliwiają zdalne zarządzanie sprzętem i monitorowanie pracy maszyn. Dane z maszyny są przesyłane do komputera właściciela, a ten na bieżąco może wskazywać miejsce, w którym znajduje się ciągnik. Przykładowo system JD Link montowany jako element podstawowy będzie funkcjonował także w maszynach innych producentów. Dzięki połączeniu internetowemu można zarządzać swoją flotą z dowolnego miejsca i to przez całą dobę.

Wystarczy, że traktor lub inna maszyna opuści założony obszar lub będzie pracowała poza wyznaczonymi godzinami, aby system powiadomił o tym właściciela. Poza tym producenci oferują systemy znaczników cyfrowych, które ułatwiają znalezienie skradzionych maszyn, w tym chipy RFID. Warto zapytać swojego dilera o dostępność takich rozwiązań i ile to kosztuje.

Więcej na temat sposobów zabezpieczenia sprzętu przed złodziejami znajdą Państwo w najnowszym numerze „top agrar Polska” 4/2016 od s. 180.
 
opr. jj

Fot. firmowe1 z 2
Nowoczesne rozwiązania pozwalają śledzić miejsce pracy swojego sprzętu, np. w smartfonie.

Nowoczesne rozwiązania pozwalają śledzić miejsce pracy swojego sprzętu, np. w smartfonie.

2 z 2
Producenci oferują spersonalizowane zamki do ciągników.

Producenci oferują spersonalizowane zamki do ciągników.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)