Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Co ile kosztuje?>

Ceny tuczników dalej lecą w dół!

Obrazek

Większość krajowych ubojni i zakładów mięsnych obniżyła ceny na ten tydzień o kolejne 10–20 gr. Sporadycznie cenniki pozostały na poziomie sprzed tygodnia.

Paulina Janusz-Twardowska17 marca 2015, 11:02

Jak zwykle podstawą do kolejnych obniżek była redukcja cen o 4 eurocenty/kg w Niemczech, ale również, jak twierdzą przedstawiciele branży dość duża podaż żywca na rynku. Zakłady więc konsekwentnie dążą do obniżania cen tuczników, ale wydaje się, że rynek się uspokaja. Niska opłacalność tuczu sprawiła jednak, że rolnicy zastanawiają się czy warto teraz wstawiać kolejne rzuty prosiąt. Obecnie ceny duńskich warchlaków oscylują na poziomie 250–280 zł za 30-kg szt. Producenci obawiają się, że ceny żywca nie wzrosną w okresie letnim do oczekiwanego wysokiego poziomu, gdyż zakłady mięsne wykorzystają w tym czasie rezerwy zmagazynowanego przy udziale dopłat unijnych mięsa. Tym bardziej, że słaby kurs euro sprzyja importowi zachodniego towaru.

Nadzieja w okresie tuż przedświątecznym, kiedy to mniejsze zakłady ruszą ze zintensyfikowaną produkcją i znacząco zwiększą zapotrzebowanie na surowiec. Niektórzy handlowcy skupujący żywiec obawiają się, że nadpodaż żywca wystąpiła zbyt wcześnie, co może skutkować pewnymi brakami w zaopatrzeniu surowcowym tuż przed samymi świętami.
pj

Zobacz aktualne ceny skupu tuczników w kraju!


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)