Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Ceny usług rolniczych 2017

01.08.2017

Drukuj

Ceny usług rolniczych 2017

Artykuł dostępny

Trzymanie kosztów w ryzach zarówno w produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej to podstawa. Jednak nie zawsze praca własnym, mało wydajnym i leciwym sprzętem korzystnie wpłynie na jakość plonu, a w efekcie końcowym na budżet gospodarstwa. Wynajęcie usługi to obciążenie dla każdego rolnika, jednak wiele korzyści, które oferuje nowoczesny sprzęt przekłada się na wysokość i jakość plonu bądź paszy oraz rentowność produkcji. W tym numerze, podobnie jak w poprzednich miesiącach, prezentujemy ceny najpopularniejszych usług.

r e k l a m aSierpień to najgorętszy okres dla rolników i usługodawców. Za omłot zbóż w zależności od regionu kraju trzeba zapłacić w przedziale od 300–350 zł/ha (wszystkie ceny netto). Jeśli usługa wykonywana jest na większym areale, można negocjować ceny.

Kosztowny zbiór kukurydzy


Znacznie droższy jest zbiór kukurydzy na kiszonkę. Tutaj ceny w zależności od regionu wahają się od 400–500 zł/ha. Szerokie widełki zależą w największym stopniu od liczby maszyn pracujących w terenie. Podana kwota to koszt wynajęcia samej sieczkarni, odbiór sieczki trzeba zapewnić we własnym zakresie. Bardzo często usługa koszenia kukurydzy oferowana jest z odwiezieniem sieczki do pryzmy. To dobre rozwiązanie, bo usługodawca dobrze wie, jaka jest wydajność jego sieczkarni, co warunkuje liczbę przyczep do odbioru sieczki. Za wynajęcie sieczkarni z 6-rzędową przystawką wraz z 2 ciągnikami i przyczepami objętościowymi trzeba zapłacić 600–800 zł/ha.

Równie istotny czynnik, który wpływa na liczbę zestawów transportujących sieczkę to odległość z pola do pryzmy. Koszt wynajęcia każdego kolejnego zestawu transportującego wynosi od 150 zł/h. Jeśli będzie potrzebny duży zestaw, koszt może wzrosnąć nawet do 200 zł/h. Niektóre firmy oferują także możliwość wynajęcia ładowarki teleskopowej do pracy na pryzmie. Taka usługa kosztuje od 100 do 120 zł/h. Duże firmy oferują także kompleksową usługę zbioru kukurydzy wraz z formowaniem i ubijaniem pryzmy. Zapłacimy za to nawet 900–1000 zł/ha.


Więcej na temat usług rolniczych przeczytasz w sierpniowym wydaniu "top agrar Polska".

Polecane dla Ciebie:

article icon

Szybki siew poplonów

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii