Reklama zniknie za 11 sekund

Ceny usług rolniczych 2017

Obrazek

Zmienna aura sprawia, że w polu trzeba uwijać się jak w ukropie. Do tego konieczny jest wydajny, drogi i nowoczesny sprzęt, którym dysponują firmy usługowe.

Dawid Konieczka1 sierpnia 2017, 12:57
Trzymanie kosztów w ryzach zarówno w produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej to podstawa. Jednak nie zawsze praca własnym, mało wydajnym i leciwym sprzętem korzystnie wpłynie na jakość plonu, a w efekcie końcowym na budżet gospodarstwa. Wynajęcie usługi to obciążenie dla każdego rolnika, jednak wiele korzyści, które oferuje nowoczesny sprzęt przekłada się na wysokość i jakość plonu bądź paszy oraz rentowność produkcji. W tym numerze, podobnie jak w poprzednich miesiącach, prezentujemy ceny najpopularniejszych usług.

Sierpień to najgorętszy okres dla rolników i usługodawców. Za omłot zbóż w zależności od regionu kraju trzeba zapłacić w przedziale od 300–350 zł/ha (wszystkie ceny netto). Jeśli usługa wykonywana jest na większym areale, można negocjować ceny.

Kosztowny zbiór kukurydzy


Znacznie droższy jest zbiór kukurydzy na kiszonkę. Tutaj ceny w zależności od regionu wahają się od 400–500 zł/ha. Szerokie widełki zależą w największym stopniu od liczby maszyn pracujących w terenie. Podana kwota to koszt wynajęcia samej sieczkarni, odbiór sieczki trzeba zapewnić we własnym zakresie. Bardzo często usługa koszenia kukurydzy oferowana jest z odwiezieniem sieczki do pryzmy. To dobre rozwiązanie, bo usługodawca dobrze wie, jaka jest wydajność jego sieczkarni, co warunkuje liczbę przyczep do odbioru sieczki. Za wynajęcie sieczkarni z 6-rzędową przystawką wraz z 2 ciągnikami i przyczepami objętościowymi trzeba zapłacić 600–800 zł/ha.

Równie istotny czynnik, który wpływa na liczbę zestawów transportujących sieczkę to odległość z pola do pryzmy. Koszt wynajęcia każdego kolejnego zestawu transportującego wynosi od 150 zł/h. Jeśli będzie potrzebny duży zestaw, koszt może wzrosnąć nawet do 200 zł/h. Niektóre firmy oferują także możliwość wynajęcia ładowarki teleskopowej do pracy na pryzmie. Taka usługa kosztuje od 100 do 120 zł/h. Duże firmy oferują także kompleksową usługę zbioru kukurydzy wraz z formowaniem i ubijaniem pryzmy. Zapłacimy za to nawet 900–1000 zł/ha.


Więcej na temat usług rolniczych przeczytasz w sierpniowym wydaniu "top agrar Polska".Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)