Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Co ile kosztuje?>

Ceny usług: zbiór rzepaku i zbóż

Obrazek

Za hektar, za godzinę, z paliwem lub bez… Różne są sposoby rozliczenia za usługowy zbiór kombajnem rzepaku i zbóż. Prezentujemy aktualne ceny tych usług.

Jan Beba22 lipca 2016, 12:35

Praca kombajnu wyposażonego w silnik o mocy kilkuset koni należy do jednej z najbardziej kosztownych usług. W tym roku rolnicy decydujący się za wynajem wydajnej maszyny powinni liczyć się z wydatkiem 300–330 zł/ha (wszystkie stawki netto). Taki sprzęt w ciągu godziny obrobi nawet 2 ha, więc w przeliczeniu na czas pracy sprzętu usługodawcy mogą oczekiwać stawki na poziomie 550 do 650 zł/h. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku mniej wydajnych maszyn, jak Bizon oraz pomocy sąsiedzkiej. Za taką usługę zapłacimy średnio od 260 do 300 zł/h. 

Duży wpływ na cenę usługi rolniczej ma koszt paliwa, dlatego część usługodawców wyodrębnia ten składnik w cenniku oferując cenę za zbiór + koszt paliwa. Część szczególnie dużych usługodawców posługuje się stawkami rzędu 240–270 zł/ha + paliwo.

Dodatkowe koszty zbioru wynikać mogą ze specyfiki wykonanej usługi. Dla przykładu, za możliwość rozdrobnienia słomy na polu dopłacić należy ok. 10-20 zł/ha. Droższy o kolejne 20 zł/ha z tytułu zastosowanej przystawki może być zbiór rzepaku. 

Wybierając usługodawcę warto rozeznać się w kwestii stawek oferowanych w regionie, by nie przepłacić. Atutem usługodawcy może być możliwość wynajmu przyczep lub gotowych zestawów transportowych, co może ułatwić sprawny transport ziarna. beb

Fot. Beba1 z 1
Praca kombajnu wyposażonego w silnik o mocy kilkuset koni należy do jednej z najbardziej kosztownych usług.

Praca kombajnu wyposażonego w silnik o mocy kilkuset koni należy do jednej z najbardziej kosztownych usług.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)