Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Co ile kosztuje?>

Na polach mokro. A co z cenami ziarna i nawozów?

Obrazek

Tak obfitej w wilgoć wiosny jak tego roku w wielu regionach kraju nie mieliśmy od lat. Zastoiska wody w zachodniej i centralnej Polsce wcale nie należą do normalności.

Jan Bromberek21 marca 2017, 14:43

Mokra wiosna na polach

To spowodowało z jednej strony utrudnienia w wysiewie pierwszej dawki azotu na oziminy, z drugiej jednak dobrze rokuje dla zbóż, które raczej nie ucierpiały szczególnie podczas zimy. W porównaniu do ubiegłego roku stan przezimowania zbóż jest całkiem dobry – w zasadzie do przesiania będą tylko te fragmenty pól na który dłużej utrzymywała się na powierzchni woda. W związku z tym, że nie było problemu z nabyciem materiału siewnego zbóż i kukurydzy. Jeszcze pod koniec marca centrale nasienne miały zapasy jęczmienia, pszenicy jarej i owsa – wręcz odwrotnie niż rok temu. Ceny także sa porównywalne – od 1550 zł/t jęczmienia jarego do 1650 zł/t pszenicy.

Ceny nawozów 2017

Co innego jeśli chodzi o ceny nawozów. Azotowe praktycznie od początku marca drożały z tygodnia na tydzień. W największym stopniu podwyżki dotyczyły RSM-u. Ten nawóz na przełomie lutego i marca był co tydzień o 40-60 zł/t droższy. W górę poszybowały także ceny saletry amonowej i mocznika. Tak jak jeszcze w grudniu ub. r można było saletrę kupić po ok. 1000 zł/t brutto, tak teraz jej ceny wahają się wokół 1200 zł/t brutto przy zamówieniach całosamochodowych i o k. 50 zł/t więcej przy zakupach mniejszych ilości.

Podobnie rzecz ma się z mocznikiem – jego ceny od końca ubiegłego roku do końca marca wzrosły o ok. 200-250 zł/t. Taniej raczej nie będzie. Sytuacja jest o tyle dziwna, że po stronie kosztowej producenci nawozów azotowych nie zanotowali obecnie wzrostów – gaz jest głównym składnikiem kosztów produkcji azotu nawozowego, ten w ostatnim czasie nawet staniał.

Ani w lutym ani w marcu nie było wzmożonej wypłaty dopłat bezpośrednich, co często determinuje wzrosty cen nawozów. Dopłaty, a w zasadzie druga ich cześć czeka na wypłaty. ARiMR informuje tylko rolników, że sprawy będą rozpatrywane przynajmniej do końca maja br.

Więcej informacji rynkowych w najnowszym, kwietniowym wydaniu top agrar Polska.Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)