Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Co ile kosztuje?>

Olej napędowy – kupować czy czekać?

Obrazek

Od wielu tygodni olej napędowy w hurcie i detalu sukcesywnie tanieje. Na przednówku wiosennych prac polowych warto wiedzieć, czy już zakupić paliwo do gospodarstwa, czy jeszcze poczekać na dalsze obniżki.

Bartłomiej Czekała16 lutego 2016, 13:58

Chociaż wielu analityków przewidywało, że ceny ropy na świecie będą spadały co najmniej do końca I kwartału br. i zdawały to potwierdzać ostatnie tygodnie, to jednak sytuacja na światowych rynkach bywa bardzo zmienna. Tak właśnie stało się wczoraj. W Doha spotkali się przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Rosji, Kataru i Wenezueli, którzy ustalili "zamrożenie" wydobycia ropy na poziomie ze stycznia br. Do podobnej decyzji wspomniana czwórka chce także nakłonić Irak i Iran.

Koniec dumpingu

Taka decyzja oznacza zerwanie z dotychczasową polityką wydobywania ropy bez ograniczeń dla wykończenia konkurencji. Przypomnijmy, że kraje OPEC, Rosja, USA i Chiny od wielu miesięcy nie ograniczały wydobycia surowców powodując ich nadpodaż na rynkach oraz spadek cen. Stawką w takiej polityce wydobycia było wykończenie konkurencji brakiem opłacalności wydobycia ropy. Najbardziej cierpiała na tym Rosja, dla której wpływy z wydobycia i handlu ropą mają największe znaczenie dla gospodarki. Ale i Arabia Saudyjska najwyraźniej zmęczyła się balansowaniem na granicy opłacalności, stąd zawarte wczoraj porozumienie.

Chociaż tuż po ogłoszeniu wyników spotkania w Doha rynki zareagowały dalszymi spadkami cen, to jednak wciągnięcie do wczorajszego porozumienia Iraku i Iranu może sprawić, że ceny ropy na rynkach wzrosną. Nie wiadomo jeszcze co zrobią w tej sytuacji dwaj inni duzi gracze na tym rynku, czyli USA i Chiny.

Sytuacja na krajowym rynku paliw

Póki co ceny hurtowe oleju napędowego w kraju wynoszą obecnie średnio ok. 2900 zł netto za 1000 litrów. To chyba jedyny środek do produkcji rolniczej, który w relacji rocznej potaniał. Cena na poziomie 2,90 zł netto za 1 litr z dostawą do gospodarstwa, to i tak już dobra cena. Warto pamiętać, że od tej ceny można będzie jeszcze odliczyć złotówkę akcyzy, którą zwraca rolnikom budżet krajowy do każdego zakupionego litra w ramach przyznanego limitu, wynikającego z liczby posiadanych hektarów.

Mając na uwadze powyższe warto już teraz zaopatrzyć się w zapas paliwa na wiosenne prace polowe, bo wiele wskazuje na to, że w najbliższych dniach i tygodniach światowe ceny ropy wzrosną.  bcz

Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)