Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Co ile kosztuje?>

Ropa może jeszcze potanieć

Obrazek

Miniony rok zakończył się rekordowo niskimi (poniżej 37 dolarów za baryłkę) cenami ropy w Europie i na świecie. Wprawdzie w ostatnich dniach ceny tego surowca nieznacznie wzrosły z uwagi na konflikt Arabii Saudyjskiej z Iranem, to jednak analitycy prognozują, że stawki za baryłkę ropy mogą w 2016 roku obniżyć się nawet do 20 dolarów.

Bartłomiej Czekała5 stycznia 2016, 14:43

Dla czołowych wydobywców ropy na świecie, czyli Arabii Saudyjskiej (12,1% udziału w światowej produkcji), Rosji (11,6%), USA (10,4%), Chin (5%), Iranu (4,9%) i Kanady (4,3%) taki scenariusz oznaczać będzie katastrofę ekonomiczną. Już obecne ceny ropy na światowych rynkach powodują między tymi państwami grę na przetrwanie. Arabia Saudyjska, mimo niskich cen, nie zdecydowała się na zmniejszenie wydobycia ropy (obecnie 10,3 mln baryłek dziennie) licząc na potknięcia USA i Rosji, które mają wyższe koszty wydobycia i produkcji. O ile trwający od kilku dni konflikt Arabii Saudyjskiej z Iranem (oba kraje są członkami OPEC) nie doprowadzi do znaczących zmian w polityce gospodarczej obu tych państw, to Arabia Saudyjska może taką wojnę na wykończenie energetycznych rywali wygrać. Rosyjska gospodarka już od roku ma problemy z uwagi na niskie ceny ropy, a od kilku miesięcy takie same sygnały napływają z Chin i USA.

Jednak dalszy spadek cen ropy może także wynikać z zapowiedzi Iranu i Iraku, które chcą jeszcze zwiększyć wydobycie ropy, a Iran ma drugie co do wielkości złoża ropy na świecie. Szacuje się, że władze irańskie mają obecnie zgromadzone 40 mln baryłek ropy zapasów, które w przypadku zniesienia międzynarodowych sankcji mogą trafić od razu na rynek. Obserwując sytuację na Bliskim Wschodzie większość maklerów giełdowych gra na dalsze spadki cen ropy.

Jeżeli prognozowany trend spadkowy się utrzyma, będzie to dobra wiadomość dla importerów i konsumentów paliw. Obecne ceny hurtowe oleju napędowego w Polsce wynoszące ok. 3000 zł netto za 1000 litrów ON mogą więc jeszcze się obniżyć. Warto mieć to na uwadze przy planowaniu zakupów paliwa na nowy sezon polowy.  bcz

Źródło: e-petrol.pl, TVN BiŚ

Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)