Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Co ile kosztuje?>

Ten rok będzie pomyślny dla unijnego drobiu

Obrazek

Niskie ceny pasz zachęciły producentów rolnych do zwiększonej produkcji drobiu. Dlatego ocenia się, że w tym roku wzrośnie bilans wytwarzania mięsa drobiowego w UE o 1,8%. Ale to nie koniec dobrych wieści…

Aleksandra Galus27 lipca 2015, 12:56

Analizy sporządzone prze Komisję Europejską szacują, że ten rok przyniesie wzrost produkcji mięsa z drobiu do około 13,5 mln ton. Już przez pierwsze trzy miesiące tego roku odnotowano wzrost produkcji o 4% w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Należy się spodziewać, że dynamika wzrostu utrzyma się także w kolejnych miesiącach. Jak do tej pory, w tym zakresie, przoduje Polska z 16% wzrostu wytwarzania drobiu, potem Hiszpania (+8%), następnie Francja (+4%) i Niemcy (+2%).

Według analityków, jeśli nie wystąpi jakaś większa epidemia lub pasze nie podrożeją, to w 2016 roku wzrostowa tendencja w produkcji drobiu w UE powinna także się utrzymać, jednak w nieco mniejszym stopniu (+1,5%, wzrost do 13,7 mln ton). Wraz ze wzrostem produkcji, w pewnym stopniu, będzie szło także zwiększone spożycie drobiu. Wprawdzie nie będzie tak duże jak w 2014 roku, kiedy to odnotowano wzrost rzędu 4%, ale będzie to podwyższenie poziomu o kolejny 1%, a w 2015 roku jeszcze o dalsze 1,7% (do 13 mln ton). Tym samym, w przyszłym roku przeciętny obywatel UE zje nawet 25,5 kg mięsa drobiowego. Ta popularność wśród konsumentów będzie wynikała nie tylko z tego, że drób jest konkurencyjny cenowo w stosunku do mięsa czerwonego, ale także z uwagi na fakt wystąpienia epidemii ptasiej grypy w Stanach Zjednoczonych oraz umocnienia się dolara, co znacząco obniżyło konkurencyjność amerykańskiego drobiu. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie dostaw do niektórych państw Azji i Afryki.

Ten rok przyniesie zatem także zwiększenie poziomu eksportu o około 6,3% (do ok. 1,4 mln ton). Ta dobra passa eksportowa (do krajów, gdzie do tej pory dominowały dostawy amerykańskie) skończy się jednak najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.  ag

Fot. A. KurekPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)