Reklama zniknie za 11 sekund

Ubijają drób i… ceny

Obrazek

To już drugi tydzień bardzo dynamicznych spadków cen skupu żywca drobiowego. Niektóre ubojnie obniżyły stawki skupu żywca drobiowego nawet o 30 gr/kg, co jest sporą zmianą jak na kilka dni. W stosunku do stawek sprzed dwóch tygodni zmiany wynoszą nawet 60 gr/kg.

Aleksandra Galus21 kwietnia 2015, 12:56

Nie da się ukryć, że obecnie ceny lecą dosłownie na łeb, na szyję. Dlaczego? Niektórzy rozkładają ręce i, podobnie jak przed tygodniem, mówią „nie wiemy”. W niektórych rejonach Polski ubojnie obniżają ceny skupu tylko dlatego, że inne też obniżają, nie wiedząc dlaczego, jednak powszechnie mówi się (szczególnie za zachodzie oraz południu Polski), że jest „od groma towaru”. Skąd z kolei te nadwyżki kurczaka? Powodów może być kilka. Po pierwsze, wszyscy liczyli na rozpoczęcie sezonu grillowego, zaopatrzyli się, a tu pogoda okazała się mniej łaskawa i grilla nikt nie robi. A po drugie, według niektórych ubojni słychać plotki, że zamieszania narobiła zmiana przepisów dotyczących znakowania mięsa, w szczególności wieprzowego oraz drobiowego. Jak wiadomo, od 1 kwietnia br. mięso musi mieć oznaczenie pochodzenia kraju, w którym było zwierzę wyhodowane oraz kraju, w którym zostało ubite. Nie wszystkie zakłady te wymogi spełniły, przez co powstały problemy z eksportem mięsa drobiowego.
Pomimo tych niedogodności, wszyscy liczą na majówkę która rozkręci na dobre sezon grillowy oraz na okres komunijny, który także poprawi popyt rynkowy na mięso oraz wędliny drobiowe.
W tym tygodniu większość ubojni skorygowała swoje cenniki o około 20-40 gr/kg w dół. Prawie żadna nie pozostała przy stawkach sprzed tygodnia. Raczej żaden z zakładów też nie podwyższył stawek.
 
Aktualne ceny skupu żywca oscylują wokół kwoty około 3,00 zł/kg. Najniższa cena, jaką oferują sprawdzone przez redakcję „top agrar Polska” zakłady skupujące to 2,90 zł/kg w województwie śląskim i wielkopolskim, a najwyższa to 3,40 zł/kg oferowana w województwie podlaskim.  ag

Sprawdź aktualne ceny skupu żywca drobiowego - sonda top grar Polska (kliknij tutaj).Picture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)