Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Co ile kosztuje?>

Ubojnie: „Dostawy drobiu to istna huśtawka”

Obrazek

Przed dwoma tygodniami mieliśmy do czynienia z dużymi wahaniami cen, tydzień temu stawki zaczęły piąć się w górę, a obecnie trend ten jest w dalszym ciągu kontynuowany. Obecnie stawki zostały podniesione nawet o 30 gr/kg. Nie mniej jednak dostawy drobiu do ubojni to istna huśtawka – jak mówią przedstawiciele punktów skupujących.

Aleksandra Galus22 lipca 2015, 12:59

Część ubojni nie zmieniło cen, wszystkie jednak wyrównały do średniej krajowej wynoszącej 3,90-4,00 zł/kg. Obecnie podwyżki nie są w prawdzie tak dynamiczne jak przed tygodniem, ale jednak nadal są. W całym kraju większość firm skupujących narzeka na słabe dostawy kur. A wszystko przez trwające od dwóch tygodni upały i burze. W tak wysokiej temperaturze większe sztuki kur po prostu zdychają, stada są przerzedzone i do skupu trafiają głównie małe kury. Taka sytuacja pogodowa sprawia, że ciągłość w handlu drobiem jest zachwiana, dostawy nieregularne, a ceny ulegają „huśtawkom”.

Na dzień dzisiejszy większość ubojni podniosła swoje cenniki przynajmniej o 30 gr/kg. Na obniżki zdecydowała się bardzo nieliczna grupa punktów skupujących żywiec drobiowy. Krajowe stawki za brojlery ustabilizowały się wokół kwoty 3,90-4,00 zł/kg. Pomimo tego, że w zeszłym tygodniu niektóre ubojnie mówiły o delikatnym ożywieniu w handlu, to jednak już teraz – od poniedziałku – zbyt mięsa znowu jest mizerny.

Aktualna średnia cena za kilogram drobiu wynosi 3,90 zł i jest o 7 gr wyższa niż tydzień temu. Najniższa cena, jaką oferują sprawdzone przez redakcję „top agrar Polska” zakłady skupujące to 3,65 zł/kg w województwie podlaskim, a najwyższa to 4,00 zł/kg.  ag

Sprawdź aktualne ceny skupu żywca drobiowego – sonda top agrar Polska (kliknij tutaj).

Fot. A. KurekPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)