Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Co ile kosztuje?>

USA otwiera rynek na holenderskie jaja

Obrazek

USA są zmuszone otworzyć swój rynek na import jaj z Holandii. Największa w historii USA epidemia ptasiej grypy nie pozostawia im wyboru. Korzystają na tym farmerzy w UE, bo stawki za jaja pną się w górę rekordowym tempie.

Aleksandra Galus15 czerwca 2015, 13:32

USA walczy z ptasią grypą, wywołaną przez szczep wirusa H5N2 i jej destrukcyjnymi skutkami. W bardzo krótkim czasie wybijane są całe fermy drobiu, liczące sobie nawet prawie 5 mln sztuk. Do tej pory wykryto 222 ogniska choroby i zutylizowano ponad 47 mln sztuk drobiu w całych Stanach. Jest to największa epidemia tego wirusa w historii USA.

W tej sytuacji drastycznie zaczęło brakować jaj. By uratować rynek spożywczy i piekarniczy, Stany Zjednoczone są zmuszone importować duże ilości jaj z różnych stron świata, także z UE.

Pierwszym państwem spośród krajów UE, które otrzymało zezwolenie na eksport jaj była Holandia. Obecnie może wywozić do USA także pasteryzowane produkty jajeczne. Nasilony eksport jaj z UE do Stanów sprawił, że lokalnie w Holandii także zaczęło brakować tego towaru. Nic więc dziwnego, że ostatnio obserwowany jest zintensyfikowany wywóz jaj do Holandii z innych państw Unii, także z Polski.

Ogromny deficyt jaj w USA sprawił, że ceny tego surowca mocno poszybowały w górę, tym samym pociągając za sobą stawki jaj w krajach UE. W Polsce przez tydzień ceny podskoczyły nawet o 8 gr/szt. Tak dynamicznych podwyżek polski rynek jaj nie notował od lat.  ag

Fot. A. GalusPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)