Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Technika>Co ile kosztuje?>

W upały nikt nie gotuje kurczaka

Obrazek

Ubiegłotygodniowe wahania w cenach skupu żywca drobiowego okazały się zapowiedzią spadków cen, odnotowanych w tym tygodniu. Obecnie większość ubojni stawki obniżyła o około 10-30 gr/kg. Powodem przede wszystkim jest słabszy zbyt oraz rozpoczęty sezon wakacyjny.

Aleksandra Galus1 lipca 2015, 11:38

Według relacji działów surowcowych w zakładach mięsnych i ubojniach mięso drobiowe nadal sprzedaje się nieco gorzej niż jeszcze przed miesiącem. Sezon wakacyjny i gorące dni sprzyjają grillowaniu, ale nie sprzyjają gotowaniu. W upały ludzie nie gotują, wolą zjeść warzywa lub coś innego, co wymaga krótszego gotowania. Nic więc dziwnego, że byt mięsa w wielu rejonach Polski jest słaby. Stanu tego (szczególnie w te dni, kiedy doskwierają duże upały) nie nadrobi się sprzedażą mięsa na grilla – twierdzą ubojnie. W tym tygodniu meteorolodzy zapowiadają upały, więc firmy skupujące spodziewają się dalszych korekt cenników.

Choć nadal są także ubojnie, które nie zmieniły swoich stawek, to większość zakładów skupujących drób ustabilizowało swoje ceny do poziomu około 3,60 zł/kg.

Najniższa cena, jaką oferują sprawdzone przez redakcję „top agrar Polska” zakłady skupujące to 3,60 zł/kg w województwie podlaskim, a najwyższa to 3,70 zł/kg oferowana w województwie dolnośląskim.  ag

Sprawdź aktualne ceny skupu żywca drobiowego - sonda top grar Polska (kliknij tutaj).


Picture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy