Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Co ile kosztuje?>

Ile za usługowy zbiór zbóż?

Obrazek

Małe żniwa trwają, duże żniwa za pasem, pora więc przyjrzeć się cenom, za jakie można skorzystać z usług kombajnisty.

Jan Beba10 lipca 2015, 09:04

Z sondy wykonanej przez naszą redakcję wynika, że minimalną kwotę jaką trzeba będzie w tym roku przeznaczyć na usługę to 280 zł/ha netto. Nie ma w tym przypadku różnic cenowych wynikających z klasy i stanu technicznego zastosowanego kombajnu, mimo że mogą się one różnić jakością omłotu. Na usługowym rynku dominują ceny w zakresie od 300 do 340 zł/ha netto, jednak można się też spotkać z kwotą przekraczającą 400 zł/ha netto. Część usługodawców, szczególnie Spółdzielnie Kółek Rolniczych operuje jednostką wyrażaną w godzinach pracy, więc cena zależy w tym przypadku od klasy i wydajności kombajnu. Przykładowo za godzinę pracy kombajnem Bizon trzeba zapłacić od 300 do 350 zł netto, natomiast zapraszając na swoje pole nowsze maszyny zachodnich producentów stawka rośnie do ok. 420 – 450 zł/h. Jeżeli w trakcie zbioru słoma ma być rozdrobniona przez sieczkarnię, to do usługi trzeba doliczyć ok. 20 zł, niezależnie od mierzonej jednostki pracy (hektar, godzina). W ceny usług wliczono paliwo usługodawcy. 

Pamiętajmy, że cena usługowego zbioru zbóż może się różnić w poszczególnych regionach kraju, na co wpływ może mieć m.in. specyfika terenu oraz dostępność firm usługowych. Planując skoszenie większego areału (we własnym zakresie lub wspólnie z sąsiadem) warto negocjować stawkę. beb

Fot. BebaPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)